Сауди Арабија: Женама дозвољено да учествују на Олимпијади

Власти Саудијске Арабије одлучиле су да ће први пут дозволити женским такмичаркама да учествују на Олимпијским играма. У саопштењу саудијске амбасаде у Лондону наводи се да ће Олимпијски комитет ове земље “прихватити учешће женских атлетичарки које успију да се квалификују”. Би-Би-Си преноси да ће одлуком саудијских власти бити окончане спекулације о томе да ће цијели […]

понедељак, јун 25, 2012 / 11:30

Власти Саудијске Арабије одлучиле су да ће први пут дозволити женским такмичаркама да учествују на Олимпијским играма.

У саопштењу саудијске амбасаде у Лондону наводи се да ће Олимпијски комитет ове земље “прихватити учешће женских атлетичарки које успију да се квалификују”.

Би-Би-Си преноси да ће одлуком саудијских власти бити окончане спекулације о томе да ће цијели саудијски тим бити дисквалификован на ОИ због полне дискриминације.

ноги саудијски религиозни конзервативисти још одлучно одбијају учествовање жена у спортским активностима.

Саудијски званичници наводе да ће на Олимпијским играма, које почињу 27. јула, једини женски такмичар из Саудијске Арабије бити скакач на коњу Далма Ружди Малас (18).

Међутим, они додају да ће будуће саудијске учеснице морати да буду пригодно обучене како би “очувале своје достојанство”.

Одлука да се женама дозволи учествовање на ОИ представља огроман корак за сиријско краљевство, у којем је дубоко укоријењен став опозиције да женама не треба дозволити никакву јавну улогу.

С друге стране, већ неколико седмица траје интензивна расправа “иза сцене” коју води краљ Абдулах – актуелни монарх одавно покушава да се избори за активнију улогу жена у саудијском друштву.

“Ово је веома осјетљиво питање. Краљ Абдулах покушава да суптилно иницира реформе, тражећи начин да се промјене не дешавају ни пребрзо, ни преспоро”, рекао је виши саудијски званичник.

Он наводи да је краљ раније дозволио учествовање жена у Савјету Шура (државно савјетодавно тијело), па одлука о учествовању жена на ОИ није изолована и представља “дио текућег процеса”.

Званичник је признао да би супротна одлука Саудијске Арабије оставила лош утисак на међународној сцени.

“Дијелом због актуелних критика, пробудили смо се и схватили да се морамо суочити са овим проблемом. Вјерујемо да ће саудијско друштво прихватити донесену одлуку”, рекао је он.

Ово није први пут да је саудијски монарх подржао контроверзну реформу којој се противи домаћа опозиција – краљ Фаисал је шездесетих година инсистирао на томе да се дјевојчицама дозволи да иду у школу.

Данас у овој земљи факултетску диплому стиче више жена него мушкараца



Оставите одговор