Самарџић: Срби на сјеверу Косова препуштени сами себи

Потпредсједник Демократске странке Србије Слободан Самарџић упозорава да Срби на сјеверу Косова живе у гету и оптужује Владу Србије да је ријешена да Србе са Косова и Метохије препусти судбини зарад својих ситних вазалских интереса. Како је оцијенио, "садашње стање Срба, без основних животних услова и потрепштина, представља право лице данашње Европе и Србије као […]

уторак, август 16, 2011 / 12:37

Потпредсједник Демократске странке Србије Слободан Самарџић упозорава да Срби на сјеверу Косова живе у гету и оптужује Владу Србије да је ријешена да Србе са Косова и Метохије препусти судбини зарад својих ситних вазалских интереса.

Како је оцијенио, "садашње стање Срба, без основних животних услова и потрепштина, представља право лице данашње Европе и Србије као њеног вазала".

Самарџић каже да се на сјеверу Косова плански ствара атмосфера очаја, како би Срби из тог дијела покрајине "одустали од отпора натовској и албанској окупацији".

Након изјаве њемачког министра спољних послова Гвида Вестервелеа на административном прелазу Јариње да се насиље на Косову може поново распламсати сваког момента, министар Србије за Косово и Метохију Горан Богдановић каже да је свима јасно да је за насиље на сјеверу покрајине одговорна Приштина, која је изазвала тензије и кризу.

"Чињеница је да је тај једнострани потез Приштине био усмерен на мењање реалности на терену и он је постао узрок свих каснијих догађаја и напетости, али и инцидената на северу" – сматра Богдановић.

Чињеница је да се посљедњих недјеља у продавницама на сјеверу Косова осјећа значајан недостатак основних животних намирница, а разлог лежи у чињеници да амерички војници Кфора, упркос договору са представницима Владе Србије, не пропуштају чак ни возила носивости до 3,5 тоне са робом из централне Србије.

Истовремено, привреда сјевера Косова је у потпуном колапсу због недостатка репроматеријала који је такође стизао преко Јариња и Брњака – преноси "Глас Русије".

Како пише албанска штампа, у наредној рунди разговора представника Приштине и Београда могло би се наћи рјешење за питање царинских печата, али не и о дјеловању косовских цариника на административним прелазима, јер о томе према ставу представника владе Косова не може бити тема разговора са званичницима Србије, пошто се ради о "унутрашњем питању Косова".



Оставите одговор