САД: Протести у 170 градова

Другог дана немира у САД након одлуке да се полицајац који је убио црног тинејџера у Фергусону не оптужи, протести су се проширили на више од 170 градова. Најврелија је атмосфера у Фергусону, где су током ноћи власти послале још 2.200 припадника Националне гарде. Ипак, то није помогло да се ситуација смири. Гарда са гас […]

среда, новембар 26, 2014 / 08:05

Другог дана немира у САД након одлуке да се полицајац који је убио црног тинејџера у Фергусону не оптужи, протести су се проширили на више од 170 градова.

Најврелија је атмосфера у Фергусону, где су током ноћи власти послале још 2.200 припадника Националне гарде. Ипак, то није помогло да се ситуација смири.

Гарда са гас маскама и опремом за разбијање демонстрација прави кордоне по улицама, а испред градске скупштине је дошло до још једног директног сукоба са демонстрантима који су запалили полицијско возило.

Полиција је извела на критичне тачке оклопна возила, користи сузавац, а по први пут су на улицама и полицијски пси.

Објављено је и да "свако ко је на улицама може бити ухапшен", а у потери за демонстрантима по споредним улицама помаже и један хеликоптер.

На друштвеним мрежама постоје наводи да је другог дана протеста ухапшено више десетина људи, али последња званична објава датира од јуче, када је ухапшено 80 особа.

Постоје наводи и да полиција у последњим сатима покушава да уклони новинаре са улица, под претњом хапшењем.

"Полиција присиљава ТВ екипе да се спакују у комбије и напусте поједине делове Фергусона", навео је на Твитеру репортер британског Гардијана.

Како јавља ББЦ, на улицама градова широм САД марширају хиљаде људи, а у Денверу и Портланду је полиција користила сузавац како би их растерала.

У Њујорку је полиција саопштила да "оставља простор демонстрантима да дишу".

"Све док нису насилни и док не чине радње које стварају немир и страх и док нема вандализма, радићемо са њима, како бисмо им обезбедили право да демонстрирају", рекао је комесар полиције Вилијам Братон.

ЦНН пише да се протести шире од обале до обале и да су људи на улицама Лос Анђелеса, Њујорка, Вашингтона, Чикага и других градова, као и да у неким има и нереда, пљачкања и сукоба са полицијом.

Највише проблема било је у Окланду, где је разбијено неколико излога, више радњи је опљачкано, а неки путеви у граду су блокрани великим ломачама.

Блокада на путевима има и код Лос Анђелеса, где су демонстранти кантама зауставили саобраћај на једној деоници ауто-пута. Полиција је саопштила да највише демонстраната има испред седишта полиције, али да нема већих немира.

"Људи су опкољени, нема никакве штете над имовином, пуштамо људе да користе своја уставна права", саопштила је полиција Лос Анђелеса.

У Минеаполису је један човек колима улетео у групу демонстраната који су блокирали раскрсницу и лакше повредио једну жену, у Чикагу 200 припадника удружења Пројекат црне омладине је села испред канцеларије Рема Емануела и планира да тамо проведе 28 сати, док у Атланти више стотина људи протестује, а са разгласа одјекује песма "Fight the power" чувеног реп бенда "Пaблик Енеми".

Иначе, гнев демонстраната додатно је продубила изјава полицајца Дарена Вилсона, због ког су избили немири када је са 12 метака убио осамнаестогодишњег Афроамериканца Мајкла Брауна.

Полицајац Вилсон је рекао да му је жао због изгубљеног живота, али да му је савест чиста.



0 КОМЕНТАРА

  1. Isti i još žešću pritestu su potrebni i u Republici Srpskoj i BiH, samo što mi nemamo 170 gradova. Za početak bi bilo dobro da krenemo sa 17 opština u proteste a onda zahvatiti celu RS. Političari su potuno uništili narod u svakom pogledu. Ekonomski, obrazovno, odbrambeno-vojno,
    Mi insutrije više nemamo, nismo sami sposobi izgraditi oindustriju jer nemamo preduzeća koja su projektovala i gradila industriju. Za 10-15 godina ako se ovako nastavi neać nas biti ostaeć sao političari i njihovi privatnici kriminalci da žive.
    Ulica mora da radi. Svi u proteste. Ovako više ne može.

Оставите одговор