Воз из Кине кренуо у Мадрид: Отворен Нови пут свиле, најдужа пруга на свијету

Возу ће требати 21 дан да стигне из кинеског града Јиву до главног града Шпаније, Мадрида. Овај фасцинантни пројекат је назван "Нови пут свиле" и кошта 40 милијарди долара. Најновија жељезничка линија коју је Народна Република Кина покренула за превоз робе између Азије и Европе успјела је да засени легендарну трансибирску трасу и постане најдужа […]

среда, новембар 26, 2014 / 07:58

Возу ће требати 21 дан да стигне из кинеског града Јиву до главног града Шпаније, Мадрида. Овај фасцинантни пројекат је назван "Нови пут свиле" и кошта 40 милијарди долара.

Најновија жељезничка линија коју је Народна Република Кина покренула за превоз робе између Азије и Европе успјела је да засени легендарну трансибирску трасу и постане најдужа жељезница на свијету.

Ријеч је о линији Јиву-Мадрид дугој 9.977 километара која пролази кроз осам земаља: Кина, Казахстан, Русија, Бјелорусија, Пољска, Њемачка, Француска и Шпанија.

Теретни воз од 82 вагона, који је први, 18. новембра кренуо из Јивуа, индустријског центра који се налази 300 километара јужно од Шангаја, требало би да у Мадрид стигне крајем децембра, након 21 дана путовања.

Према писању Вашингтон поста, овај пројекат, процијењен на 40 милијарди долара и назван “Нови пут свиле”, има за циљ контролу трансконтиненталног теретног превоза, извоз кинеске робе у западне земље и снабдијевање Кине европским луксузним производима, намијењеним једној новој друштвеној класи у експанзији.

Кина и ЕУ тренутно размјењују робе у вриједности од преко милијарду долара дневно. Нова траса је за око 700 километара дужа од чувене трасе Москва-Владивосток. За разлику од руске линије, терет на новој жељезници ће морати да буде три пута претоварен у току путовања због ограничења мјерења вагона у разлицитим државама.

Кинески званичници напомињу да ће нова траса смањити зависност од морског и авио-транспорта, и истичу да је не само јефтинија већ и бржа од њих.

– Линија Јиву-Мадрид ће помоћи да се додатно подстакне боља сарадња измеду Кине и Европе, односно Шпаније – изјавио је кинески предсједник Си Ђинпинг, пише Телеграф.

Кина је већ дуже вријеме један од главних играча на свјетској политичкој сцени. Овај фараонски пројекат многе је подсјетио на златно доба “Средишњег царства”. Од античког доба па све до 15. вијека, пут свиле је био главни правац размјене добара између Кине и Европе, да би касније био напуштен у корист морских експедиција, наводи амерички дневник.



Оставите одговор