Рајко Васић: Манипулаускас Бирачивидис Узимајускас

Влада треба да активира хипотеке и остале правне зајебанције, хитно, и доведе Рајка Дукића. Па да видиш како гуја крсно име служи. Видим, Влада се опет бави приватницима. Који је, и цијелу Републику, уцјењују новом низаштонејебавајућом паролом: Радници ће остати без посла. Овај пут то није Фабрика дувана али јесте Фабрика Глинице. 1000 радника ће […]

понедељак, фебруар 25, 2013 / 11:17

Влада треба да активира хипотеке и остале правне зајебанције, хитно, и доведе Рајка Дукића. Па да видиш како гуја крсно име служи.

Видим, Влада се опет бави приватницима. Који је, и цијелу Републику, уцјењују новом низаштонејебавајућом паролом: Радници ће остати без посла.

Овај пут то није Фабрика дувана али јесте Фабрика Глинице. 1000 радника ће остати без посла. Дајте паре Владо.

Ово је посве нова ситуација. Умјесто радника и повика Дајте плате, Доље управа и слично Дођи Владо на ноге.

Требало би једном погледати уговор. Па, или раскинути или их похапсити. Јер Република Српска се неће надавати пара тим Узимајускасима. Досад је, колико схватам Влада, за паре које је истресла, узела 80% хипотеке првог реда.

То значи да Узимајускаси раде шта хоће и да ће врло брзо ставити руке у џеп и отићи одатле са традиционалним српским поздравом Ето вам хипотека, да вас јебала хипотека.
Али то значи и да Бирач није требало ни продавати. Да вас јебали странци који су вам рекли да је спас у приватизацији. Приватизовала је Америка банке, добро приватне банке су створиле Америку, али тако се каже, па је Обама, социјалдемократ, својим Узимајускасима морао кркнути 1000 милијарди $.

Држава Српска је морала оставити Бирач као државни пројект од националног значаја. Као што је Дојче Бан у Њемачкој. А надлежно министарство смјестити на највиши спрат. Па кад руководство Бирача и ви не остварите позитиван резултат, имате као излазну варијанту прозор. С тим што изговор о цикличним кретањима цијена глинице на свјетском тржишту не може бити уважен.

Али није потребно министарство ни управа. Рајко Дукић би то све сам ријешио.

То је и друго рјешење. Влада треба да активира хипотеке и остале правне зајебанције, хитно, и доведе Рајка Дукића. Па да видиш како гуја крсно име служи.

Овако, поред свих проблема које има Влада, са нама, са оним закривљеним синдикалним простором, са чопоропозицијом, још је и власници Бирача зајебавају.

Повезано:



0 КОМЕНТАРА

  1. Друг Васић је овај пут већим дијелом у праву. Новцем пореских обвезника „оживљава се мртав коњ“ (у власништву странаца), и то под уцјеном. Мислим, овај текст има улогу лубриканта у Џомбићевом пуштању низ тобоган. мОгао је г-дин Васић написати много раније. Помињући г-дина Дукића, само потврђује моју тезу да је најбитнији људски фактор, а мање је битан тип власништва. Онај ко одговорно и домаћински управља државном имовином, може донијети боље резултате од сумњивих инвеститора – скоројевића, какав је Рашид, какви су ови Литванци. При томе не желим да глорификујем г-дина Дукића, јер знам и ону другу његову страну. И на крају ћу поновити оно што јуче написах:

    „И коначан резултат свега ће бити за годину-двије стечај „Бирча“, 1000 радника на улици, а умјесто наплаћених десетина милиона дугова Српска ће из стечајне масе добити старо гвожђе.“

    Стратешка предузећа, која су пословала позитивно, никад нису требала бити предмет приватизације. Волио бих од орозиста чути приједлоге за Бирач.

  2. @dražen

    Rajko bunca kao i Aleksa Milojević. A da se uklapaju to sam odavno znao, samo je trebalo nekako da iskoči. Inače, Birač je radio kao strateško preduzeće i imao mnogo više problema nego što ga strani investitori imaju. Raspitaj se odakle dolazi ruda, kuda ide glinica, šta su nus proizvodi i kuda ide plasman itd. Što se tiče „lopovluka“ mislim da imamo inspekcije, odnosno Rajko ih ima, pa nek kaže šta ne valja.:P

  3. rakovic, 25.02.2013. 14:08:41

    Хвала за одговор, а прије свега хвала за цивилизован приступ уз аргументе које пружате људима који размишљају као Ви.

    Екс1978 скоро овдје написа: „Није важно да ли је мачка црна или бијела, важно је да лови мишеве.“

    Бирач је имао више проблема кад је радио као стратешко предузеће зато што се Влада РС и од ње постављени послушници на челу тих предузећа према њима односила као према „крави музари“, а не домаћински. Странке су се бориле и боре се да поклопе својим кадровима што више таквих предузећа и институција, као би извлачили за странку и приватне џепове новац. Начелник Брода у служби партије је диван примјер, а поуке се могу извући и из негативног пословања шума или ЕПРС. ЕПРС је прије годину-двије исказала добит од 30 милиона КМ, а да се њом управљало домаћински и одговорно, имали бисмо вјероватно преко 100 милиона КМ сваке године. Ако бисмо сутра поставили г-дина Раковића на чело „Бирча“, вјерујући да се ради о честитом и стручном човјеку, зашто он не би одговорним пословањем донио профит таквом једном стратешком предузећу у власништву државе? Да ли би се он исто односио као према свом приватном предузећу? Ако не, значи да није одговоран, зар не!?

    Ако бисмо сада израчунали колики су губици били прије приватизације и с друге стране сабрали стипендије од стране Владе РС овом приватном предузећу, кредите који неће бити враћени, дугове према Електрозворнику и руднику у Милићима, гдје је већа штета за РС? Одакле долази руда и куда иде пласман су мање релевантни односу на корист или штету по Буџет РС, ЕПРС, рудник боксита,…

  4. А што се тиче г-дина Милојевића, мени су неприхватљива нека његова рјешења (терапија), али мислим да је добро дијагностиковао стање. За то што се противи давању наших природних ресурса странцима и што је против ослањања на стране инвестиције, има моју подршку.

    Колико се сјећам, у приватним разговорима смо констатовали да г-дин Катић пише одличне економске анализе и да је проф. Кулић сјајан интелектуалац. У више наврата сам цитирао њихове текстове или говоре, који су на фону онога што говори проф. Милојевић. Да ли да их назовемо алексистима?

    Препоручујем овај текст:

    http://novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.239.html:421264-Moze-li-se-privreda-Srbije-razvijati-samo-od-stranog-kapitala ,

    у којем се јадно наглашава штетности ослањања искључиво на стране инвестиције:

    „Pojedini ekonomisti na ovo pitanje gledaju kroz drugačije naočari: strana ulaganja – da, ali ne kao jedini oslonac privrede, jer takva politika dugoročno gledano siromašne zemlje čini još siromašnijim.“

    Предсједник Хрватског друштва економиста и некада СДП-ов економиста број 1, г-дин Јурчић каже:

    „Stranci se pozivaju tamo gde ne može da se zaokruži proizvodnja i gde sami ne možete da iskoristite resurse, jer oni imaju ono što vama nedostaje. Najveći deo ekonomije, ipak, treba da se bazira na domaćem radu, kapitalu i zemlji. Kada dođe strani investitor i zaposli onaj deo ljudi koji mi ne možemo da zaposlimo, to je u jednu ruku dobro, navodi on, ali kaže da na drugoj strani treba gledati koliko je dohotka izneseno. Irska, Češka i Slovačka su primeri gde strani investitor po osnovi vlasništva može da iznosi profit iz zemlje, a to je iznošenje nacionalnog dohotka.“

    Наравно, Ви ћете сада написати да ми немамо домаћи капитал и да смо принуђени да узмемо стране концесионаре и инвеститоре, заборавивши да једна Бук Бијела кошта око 200 милиона КМ, а да смо од продаје Телекома инкасирали 6-7 пута толико, и да се све то отплати за мање од 10 година и остаје у трајном власништву РС. И кад бисмо од ЕПРС сваке године узели по 50 милиона КМ, на сваке 2-3 године бисмо из тог новца могли градити по једну ХЕ. Литванија је смањила јавну потрошњу, али је сав новац усмјерила на домаће инвестиције и олакшице извозницима.

    Поздрав

  5. Ok Dražene. Nemoj misliti da je,kada se lopovluk ukloni, situacija nešto lakša. Privredni život nije jednostavan, tržišta tipa aluminij, glinica su promjenljiva, pa su pri tome još i dolarska, što će reći dvostruko promjenljiva. Kada nas je Energoinvest (pod mudrim vodstvom KPBiH) već darivao ovom investicijom u nju je ugradio problem. Hoću da kažem da je Glinica imala više slabih godina, a manje rodnih kroz cijelo svoje postojanje. Za razumijevanje tih problema treba zaista veliko znanje, da bi se našla strateška riješenja. Ovo što se populistički nudi, sa sve Kulićem i Štiglicom, da ne pominjem našeg kandidata za Nobela Aleksu/Rajka, nema nikakve veze sa složenošću poslovanja jednog zaguljenog međufaznog postrojenja.
    Strateško pozicioniranje glinice je izuzetno teško iz više razloga, ali treba znati da postoje i tehnološka i hemijska, pa i ekonomska ograničenja.
    Po meni je pravo čudo da Birač radi, a ukoliko su ove najave tačne (procjene budućih kretanja)eto još bar nekoliko godina rada.
    Inače Deripaska je Crnogorcima vratio KAP, nisu morali da ga oduzimaju od njega:D

  6. rakovic, 25.02.2013. 15:02:17

    Зашто Влада РС стипендира новцем својих грађана једну такву фабрику? Саберимо дуг према ИРБ, Пореској управи, Електорзворнику и „Бокситу“, па израчунајмо колико се тим новцем могло отворити нових радних мјеста. А коначан резултат ће за неколико година свакако бити 1000 људи на улици. Прије но што Литванци врате старо гвожђе Србима, профит су изнијели ван граница РС. Шта је са новооснованим сестрама фирмама „Балкал“ и „Алумина“, која је сврха оснивања? Балкал дугује 12 милиона КМ пореза. Милиони се сипају у рупу без дна.

    Кулића, Катића, Менцингера, па и Милојевића поменух у смислу контрааргументима онима који мисле да ће нас страни капитал препородити. Имаћемо запослене раднике у фабрикама уз 150-200 евра нето плате, уз могућност да инвеститори једног дана дигну сидро и отплове према Бангладешу, Вијетнаму и другдје. Искључиво вјерујем ослањању на властите снаге и ресурсе. Побољшањем образовног система у року од 5 година можемо створити људе који владају модерним технологијама. Према страним инвестицијама немам фобију, али сам против концесија у областима гдје сами можемо извући профит. Да ли смо ми неспособни да продамо властиту електричну енергију или нам је потребан Вук Хамовић као посредник? Да су Хамовић и Рашид инвеститори, који ће донијети срећу овом народу?

  7. Како објаснити чињеницу да је Рафинерија Брод крајем 90-их (за вријеме прве Владе МД) пунила више од трећине Буџета РС, а данас наводно послује с губицима, уз стотине милионе КМ дугова према Буџету РС и другима, а цијена горива није ништа повољнија од оне из увоза? Не извлачи ли неко профит вани, а овдје приказује губитке? Која је корист РС од Рафинерије? Да ли ће исто бити и с Угљевиком и концесијама на Дрини?

  8. dražen
    sve što pitaš ne spada u ekonomiju, nego u upravljanje državom.
    Što se tiče radnih mjesta (novih) povećanjem budžetskih prihoda otvorena su nova budžetska radna mjesta.
    Što se tiče fetišizma stranih investicija, ja nisam fetišista. No ne treba smetnuti s uma međunarodne integracije i kapitalno povezivanje kao nužan dio strategija razvoja. Što se mene tiče, kada je ambijent nepovoljan za domaće investitore, još je manje povoljan za inostrane, i obratno.
    Dakle nema potrebe za populizmom. Ima potrebe za radom i za ambijentom u kojem se rad vrednuje.
    Zšto sam protiv Rajk/Alekse? Jer skreću priču sa pravih problema i kreiraju dimnu zavjesu.
    Pogledaj kako Aleksa zamišlja oživljavanje šećerane u bijeljini, pa ćeš vidjeti od riječi do riječi prepisan recept za Jahorinu. Jedino što je budući nobelovac zaboravio je da je ista pod nekakvim sudskim postupkom.

  9. U pogledu Rafinerije Brod:
    1. tada je budžet iznosio jedva 800 miliona KM
    2. To je bio porez na promet iliti PDV
    3. Danas ga puni višestruko (PDV)

    U pogledu Ugljevika 3 nije mi poznato da je dodijeljena koncesija (u skladu sa zakonom). Opozicija bi valjda mogla da skupi 20 potpisa da pitanje stavi na dnevni red, a da manje izdaje saopštenja.

    hidroelektrane su ti u nivou 1MW/1milion EUR. Zašto se žuri sa energetskim projektima niko nije uspješno objasnio. 😉

  10. Slavinu su odvrtali alibaba i razbojnici kada su htjeli, i kome su htjeli. Sada, kada iz slavina samo kapa , kao, sjetili se šta treba da rade. Ali, kada je curilo dobro, uvijek je bilo Milu tinu polutinu.
    Upropastili su nas zanavijek, naravno , namjerno. I, to im se ne smije niti zaboraviti, niti oprostiti.

    Gebels je imao u tome debele „zasluge“.A,debelo je i naplatio, i nacurio u svoje cisterne i cisterne. Da se poslužim Alibabinim rječnikom, izvršena realokacija , pacovskim kanalima.

  11. Ко зна шта је циљ овог Рајковог писанија, ипак морам рећи да се тамо са неким стварима слажем.

    Оно што ме асоцира на Глиницу је 2005. година када је Ценићка добро продрмала литванску управу, можда је један од разлога смјене и пада Перове владе био и то, мада је основни разлог продаја телекома коју су договорили са Војом.
    Неко ће то сигурно морати објаснити, када дође прва демократска и одговорна влада.

    Мој приједлог је хитна контрола свих трансакција од дана када је фабрика дата странцима, нека се утврди колико је укупно ко пара уложио, колико узео за себе, колико је пореза плаћено, све и понављам хитно, као што супер хитно треба реаговати на намјеру распродаје природних ресурса.

    Наравно да Глиница има проблем са тржиштем тако да је било бољих и лошијих година, али сам сигуран ако уђе контрола да ће наћи десетине милиона пљачке за све ове године, није касно да се фабрика и радна мјеста спасе ако се има озбиљна намјера.

    И, да, потпуно се слажем са Драженом по питању управљања и инвестиција.

  12. ribar, И ја се са неким Рајковим писанијама слажем у овом тексту,само се касно сјетио,послије силних репрограма зарад „социјалног мира“,умјесто да се због не поштовања уговора о приватизацији,исти поништио,без обзира ко га је раније сачинио,прави се огромна штета према Р.С. и ту не треба „хитна контрола свих трансакција од дана када је фабрика дата странцима“него кривичне пријаве против одговорних за не реализацију купопродајног уговора,мада је општепознато да су тужилаштво и судови једна од најлошијих институција овог друштва,ако не и највеће зло.Иначе већину твојих ставова подржавам.

Оставите одговор