Писци против масовног надзора

Више од петсто угледних свјетских писаца, међу којима и петеро нобеловаца, потписало је петицију у којој се позива на прекид "масовног надзора” грађана у доба интернета, пошто су посљедњих мјесеци откривени размјери шпијунирања грађана које проводе бројне владе, особито америчка, преносе агенције. Петиција је покренута на међународни Дан људских права, 10. децембар, на страници Change.org […]

среда, децембар 11, 2013 / 20:15

Више од петсто угледних свјетских писаца, међу којима и петеро нобеловаца, потписало је петицију у којој се позива на прекид "масовног надзора” грађана у доба интернета, пошто су посљедњих мјесеци откривени размјери шпијунирања грађана које проводе бројне владе, особито америчка, преносе агенције.

Петиција је покренута на међународни Дан људских права, 10. децембар, на страници Change.org

У отвореном писму насловљеном “Заузимање за демократију у дигитално доба”, објављеном у уторак, писци траже да се грађанима омогући да одлуче до које ће се мјере њихови лични подаци моћи прикупљати, похрањивати и обрађивати, те ко ће то моћи радити.

“Позивамо све државе и корпорације да поштују та права” наводи се у петицији коју су између осталих потписали добитници Нобелове награде за књижевност Орхан Памук, Џон Максвел Куци, Елфрид Јелинек, Гинтер Грас и Томас Транстромер.

Писци у отвореном писму наглашавају да “особа под надзором више није слободна, те да друштво под надзором више није демократија”. “Наша демократска права морају се примјењивати и у виртуелном, као и у стварном свијету”, додаје се у петицији.

У писму се такође позива УН да прихвати међународну повељу о заштити дигиталних права.

Акција свјетских писаца услиједила је након што је амерички “звиждач” Едвард Сноуден, некадашњи сарадник америчке Националне безбједносне агенције (НСА), открио глобалне размјере прикупљања података које проводи та обавјештајна агенција САД-а.

Петицију је организовала група независних аутора, а један од њих, данска књижевница J. Tелер, рекла је да је “заједница писаца јако забринута због масовног надзора који у потпуности поткопава демократију”.

“Мислим да је индикативно кад имате 560 највећих свремених писаца, из цијелога свијета, који изражавају своју озбиљну забринутост, а то су људи који се баве великим животним филозофским питањима. Надамо се да ће њихова забринутост нешто значити и политичарима” додала је Телер.

Међу потписницима петиције су Умберто Еко, Амос Оз, Џулијан Барнс, Маргарет Атвуд, Дон Делило, Петер Слотердијк, Иан Мекиан, Тарик Али и бројни други угледни писци и интелектуалци.



Оставите одговор