Пашалић: У Федерацију се вратили само пензионери

На простору данашње Федерације БиХ, према попису из 1991. године, било је око 17 одсто Срба, а данас је тај проценат сведен на минимум, изјавио је професор демографије на Универзитету у Источном Сарајеву Стево Пашалић. "На овај проблем указујемо одавно", рекао је Пашалић и додао да у ФБиХ једино живе пензионери српске националности да би […]

уторак, јануар 31, 2012 / 08:26

На простору данашње Федерације БиХ, према попису из 1991. године, било је око 17 одсто Срба, а данас је тај проценат сведен на минимум, изјавио је професор демографије на Универзитету у Источном Сарајеву Стево Пашалић.

"На овај проблем указујемо одавно", рекао је Пашалић и додао да у ФБиХ једино живе пензионери српске националности да би чували имовину.

Млада популација у ФБиХ, сматра Пашалић, уопште не види перспективу, јер тамо нема одрживог повратка, а федералне власти ничим нису мотивисале људе за повратак, нити много брину о онима који су тамо остали. "Ако посматрамо колико се несрба вратило у РС, прије свега Бошњака, све ће бити јасно. Статистички показатељи све говоре, а све остало су демогошке фразе", рекао је Пашалић за "Фокус".

"Прес" пише да се број Срба у Федерацији БиХ с предратних пола милиона данас свео на једва 50.000 становника, углавном старијих људи па су учестала упозорења да до 2020. године у овом ентитету неће бити српског народа.

Драгомир Ковач, секретар Министарства за избјеглице и расељена лица БиХ, каже да се од 1996. године до данас у Српску вратило између 250.000 и 300.000 Бошњака, што представља 50 одсто предратне бошњачке популације на подручју РС, док је у исто вријеме број Срба који су се вратили на подручје данашње ФБиХ у домену статистичке грешке.

Ковач наводи да су федералне власти посљедњих година стално онемогућавале повратак док су га званичници из Српске на све начине стимулисали. "У прилог томе иду подаци да је у прошле три године за повратак Бошњака у Српску из ентитетског буџета издвојено више од 50 милиона марака, док је у исто вријеме ФБиХ издвојила три милиона за повратак Срба. Као посљедицу тога ускоро ћемо имати мултиетничку РС и у потпуности етнички очишћену ФБиХ", истиче Ковач.

Према његовим ријечима, посебно критично стање је у највећим федералним градовима, као што су Сарајево, Тузла, Зеница и Мостар, јер ријетки тамошњи Срби немају никакву могућност запослења док се њихова у рату уништена имовина споро или никако не обнавља.

Јово Јањић, предсједник Демократске иницијативе сарајевских Срба, каже да у овом граду данас живи једва 15-так хиљада Срба од предратних 160 000.

Од предратних 40 000 Срба који су живјели на подручју данашњег Тузланског кантона, према званичним подацима Српске православне цркве, остало је нешто више од двије хиљаде, већином старих људи. Готово идентична ситуација је и у Зеници. Нешто масовнији повратак Срба на предратна огњишта у ФБиХ забиљежен је само на подручју Ливањског кантона, али укупан број повратника чак и тамо не прелази 15 000, наводи "Прес РС".



Оставите одговор