EУ: Осим В. Британије и Чешке, сви усвојили њемачки споразум

Укупно 25 држава Европске уније, све осим Велике Британије и Чешке, усвојило је споразум о фискалном пакту који је наметнула Њемачка, а којим се уводи строжа буџетска дисциплина. Те двије земље резервисане су према пакту који намеће строге мјере штедње за земље које претендују на приступ 500 милијарди евра вриједном стабилизационом фонду, који треба да […]

уторак, јануар 31, 2012 / 08:49

Укупно 25 држава Европске уније, све осим Велике Британије и Чешке, усвојило је споразум о фискалном пакту који је наметнула Њемачка, а којим се уводи строжа буџетска дисциплина.

Те двије земље резервисане су према пакту који намеће строге мјере штедње за земље које претендују на приступ 500 милијарди евра вриједном стабилизационом фонду, који треба да им омогући приступ повољним кредитима.

Велика Британија одбила је учешће у фискалном пакту још прошлог мјесеца, а један неименовани британски дипломата рекао је да се Лондон пакту противи, јер то "економски угрожава државу".

Представници Чешке, након више од седам сати расправе, одлучили су да се врате у Праг на консултације, а како наводе, поједини извори, Чешка најављује и могућност да се о споразуму грађани изјасне на референдуму.

Чешки премијер Петар Нечас рекао је новинарима на самиту у Бриселу да би се његова земља могла придружити споразуму у будућности.

"Ја нисам могао да подржим споразум, али сматрам да је веома важно да буде постигнут консензус о члану 15 и да касније се придружимо споразуму без додатних преговора. Према томе, овај споразум остаје отворен за приступ у будућности", рекао је Нечас.

Разлози неприхватања споразума су што земље које нису у еврозони неће моћи да учествују на самитима тих земаља; споразум не обраћања довољно пажње на дуг и јер ће се касније суочити са "компликованом ратификацијом" код куће, пише медијски портал "ЕУОбзервер".

Чешки предсједник Вацлав Клаус рекао је да неће потписати документ, али он повлачи у марту 2013. године.

Предсједник Савјета ЕУ Херман ван Ромпеј оцијенио је да је пристанак 25 земаља велико достигнуће, имајући на уму да еврозону чини 17 земаља.

Он је нагласио да ће свим самитима еврозоне претходити самити на нивоу 27-орице "осим у ванредним околностима", што гарантује "јединство блока", наводи "ЕУОбзервер".

Предсједник Француске Никола Саркози објашањава да чешки премијер из уставних разлога није желио да се прикључи будућем фискалном пакту.

"Нисам довољно упознат са оним што се догађа у Прагу да бих разумио зашто нешто што је за Чешку било прихватљиво у децембру, више није прихватљиво. Али, шта је ту је, то ће бити споразум 25 земаља, јер је данска премијерка рекла да је парламент Данске дао дозволу за његову ратификацију", рекао је Саркози.

Немачка канцеларка Ангела Меркел поздравила је одлуке донесене на ванредном самиту. "То је заиста изузетно достигнуће", рекла је Меркелова послије скоро седмочасовне дискусије са европским партнерима.

Пакт предвиђа кресање буџетског дефицита на испод три одсто, а земље које пробију тај плафон, не само да не могу да рачунају на стабилизациони фонд, већ могу бити тужене пред Европским судом због пробијања буџетског дефицита.

Осим тог споразума, тема самита је Грчка. Грчка преговара са банкама о отпису дуга од 100 милијарди евра. Паралелно с тим, Њемачка се опире давању обећане помоћи Атини у износу од најмање 130 милијарди евра, без појачане контроле финансијске политике те земље.

Њемачка канцеларка Ангела Меркел је поновила да је неопходно да Европа најприје помогне Грчкој да оствари своје реформе.

Њемачки министар финансија Волфганг Шојбле рекао је за "Волстрит џорнал" да Грчка неће добити више новца ако не спроведе најављене реформе и не смањи дефицит.

Власти у Берлину предложиле су и да се Грчка стави под европско туторство с правом вета на буџетске одлуке Атине. Тај приједлог је наишао на противљење Грчке, али и неких чланица ЕУ.



Оставите одговор