Николић: Не признајемо Косово ни по цијену да угрозимо пут ка ЕУ

Предсједник Србије Томислав Николић рекао је у Пекингу да је Србија спремна да отвори преговоре са ЕУ о чланству и да их брзо и заврши, али и да никада неће признати Косово и Метохију, ни по цијену да јој буде угрожен пут у Унију. "Ми смо државу углавном уредили по европским правилима, започели смо борбу […]

уторак, август 27, 2013 / 15:05

Предсједник Србије Томислав Николић рекао је у Пекингу да је Србија спремна да отвори преговоре са ЕУ о чланству и да их брзо и заврши, али и да никада неће признати Косово и Метохију, ни по цијену да јој буде угрожен пут у Унију.

"Ми смо државу углавном уредили по европским правилима, започели смо борбу против криминала сваке врсте, реформу правосуђа. Мислим да је Србија спремна да отвори преговоре о чланству и да их, што се Србије тиче, брзо и заврши", рекао је Николић у разговору са кинеским новинарима.

Према његовим ријечима, Србија не тражи помоћ ни од кога, па ни од ЕУ, али сматра да је дио европске породице народа.

"ЕУ без Балканског полуострва није комплетна, а сигурно је да неће бити стабилности југоисточне Европе без чланства Србије у ЕУ. Европска унија је потребна Србији, али и Србија ЕУ", одговорио је Николић на питање Глобал њуза о Косову и утицају тог питања на европске интеграције.

Предсједник Србије је на прес конференцији подсјетио да 28 чланица ЕУ појединачно одлучује о томе да ли је Србија испунила услове за чланство у ЕУ и да су 23 земље признале независност Косова.

"Али, нама није постављен тај захтев, нити бисмо ми то прихватили чак и када би нам био угрожен пут у ЕУ", истакао је Николић, захваливши се Кини и другим земљама на непризнавању једностарно проглашене независности Косова.

Одговарајући на питање Кинеског међународног радија о сарадњи Србије и Кине, Николић је поновио да није дошао у Кину да тражи помоћ, већ "да бисмо се договорили како ћемо да радимо заједно".

"Мислим да смо се одлично разумели", оценио је предсједник Србије.

Николић је рекао да је делегација Србије у Кину дошла са многим пројектима, посебно у енергетском сектору, али и да покаже са колико држава Србија има споразуме о бесцаринској трговини.

"Ако замислите европски континент као океан, ми смо кинеским руководиоцима понудили Србију као острво у том океану. На територији Србије могу да сместе и производе своју робу и продају широм Европе", истакао је Николић.

Одговарајући на питање Чајна њуз сервиса о економској кризи у свијету и како се она одражава на Србију и Кину, Николић је рекао да двије земље нису изазвале ту кризу, а да Србија мало може да допринесе њеном превазилажењу.

"Улога Кине је озбиљнија и евидентно је да Кина помаже многим економијама. Ми смо обновили стара пријатељства у Африци и свуда смо наишли на Кину. Кина је данас драгоцен партнер и Африке и Латинске Америке", указао је Николић.

Николић је новинарима открио како је предсједник Кине Си Ђинпинг током јучерашњих разговора сликовито описао кинеску филозофију: "Ако је човеку тесна ципела, он не сече ногу, већ мења ципелу".

"За разлику од других, Кина ће ускоро често да мења ципеле и то увек за већи број. Желим вам сву срећу и успех", поручио је Николић.

Кина велики пријатељ и савезник

Сумирајући јучерашње разговоре са кинеским државним врхом, Николић је истакао да Србија доживљава Кину као великог пријатеља и савезника, као и заштитника у Савјету безбједности УН, посебно по питању Косова и Метохије.

"Захвални смо Кини што нас није напустила у најтежим тренуцима у историји", рекао је предсједник Србије, нагласивши и да наша земља снажно и принципијелно подржава став о "једној Кини".

Николић је подсјетио да је први предсједник из централне и источне Европе који је дошао у посјету Кини од именовања новог руководства, али практично и први из цјеле Европе.

"Србија је поносна на сарадњу са Кином и налази инспирацију у кинеском моделу развоја. Дијалог између две земље је значајно унапређен на свим нивоима", рекао је Николић.

Предсједник Србије разговарао је претходно у Пекингу и са представницима више угледних кинеских компанија које већ послују у Србији.

Састанку су присуствовали представници компанија Hihg speed Shangdong Group, CMEC, CRBC, Huawei, BETEK, Shnyhen Energy group, Elefant Aliance, Power China, Gezhouba.

На састанку су представљене могућности за нова кинеска улагања у Србију.

Предсједник Николић је раније данас, са супругом Драгицом и члановима делегације, обишао чувени Забрањени град у центру Пекинга.

Након што је прошетао некадашњом царском палатом, саграђеном 1420. године, Николић је у књигу утисака уписао: "Векови, слава, моћ, некада. Развој, успон, просперитет, сада! Кина је у мом срцу заувек".

Николић је на поклон добио књигу о Забрањеном граду, који је по обиму највећи и најцјеловитији комплекс старих грађевина у Кини.



Оставите одговор