Британци почели припреме за војни удар на Сирију

Ратни авиони и војни транспортери почели су да пристижу у британску војну базу на Кипру, око 250 километара од сиријске обале, што би могао да буде знак убрзаних припрема за војни удар на сиријски режим, преноси британски Гардијан. Пилоти два комерцијална авиона, који редовно лете за Ларнаку, пренијели су том листу да су из пилотских […]

уторак, август 27, 2013 / 15:10

Ратни авиони и војни транспортери почели су да пристижу у британску војну базу на Кипру, око 250 километара од сиријске обале, што би могао да буде знак убрзаних припрема за војни удар на сиријски режим, преноси британски Гардијан.

Пилоти два комерцијална авиона, који редовно лете за Ларнаку, пренијели су том листу да су из пилотских кабина видјели транспортне авионе Ц-130, а уз помоћ радара су регистровали мале формације борбених авиона за које вјерују да су долетјели из Европе.

Становници у близини британске базе Акротири на Кипру, установљене 1960. године, такође наводе да су уочили појачану активност у последњих 48 сати.

С обзиром на удаљеност од тек 250 километара од сиријске територије, британска база на Кипру могла би да буде мјесто из кога би се изводили ваздушни удари на Сирију, уколико се Запад одлучи за ту опцију, наводи Гардијан.

ТВ станица Раша тудеј преноси да британска војска шири своје присуство у Медитерану и да та земља сада има четири ратна брода, носач хеликоптера и две фрегате у близини Албаније.

Ројтерс наводи да је америчка морнарица од петка појачала своје присуство у Медитерану, гдје има укупно четири ратна брода способна за лансирање крстарећих ракета дугог домета.

Слично је учинила и Француска, која се спомиње као још један кључни играч у могућој интервенцији. Њени борбени авиони се налазе у Емиратима за случај да затребају, преноси Раша тудеј.

Свијетске агенције, позивајући се на неименоване изворе, преносе да су се у Јордану јуче састали војни заповједници 10 западних и блискоисточних држава како би разговарали о опцијама које би могли да примјене како би казниле режим у Дамаску.

Састанку је предсједавао начелник здруженог штаба америчке војске генерал Мартин Демпси, а састанку су присуствовали начелници генералштабова Саудијске Арабије, Катара, Турске, Британије, Француске, Њемачке, Италије и Канаде.

Запад сумња да је сиријски режим употријебио хемијско оружје у нападу код Дамаска прошле седмице, у коме је на стотине људи погинуло, укључујући и дјецу.

Дамаск одлучно одбацује тешке оптужбе о употреби смртоносног гаса и тврди да су побуњеници употријебили хемијско оружје.

То што амерички државни секретар "упорно занемарује" рад експертског тима УН, показује да САД намјерно злоупотребљавају догађаје, пренијела је агенција САНА, оптужујући америчког званичника да је "фалсификовао" доказе.

Званична Москва је данас упозорила да би војна интервенција у Сирији могла да има "катастрофалне посљедице" по регион, док кинеска агенција Синхуа подсјећа да је ирачки рат почео због нетачних оптужби САД да режим у Ираку крије оружје за масовно уништење.



Оставите одговор