Европска банка провјерава двадесет кредита ИРБ

Европска инвестициона банка (ЕИБ) покренула је поступак детаљне контроле Инвестиционе развојне банке Републике Српске (ИРБ) и њених клијената због начина додјеле повољних кредита из кредитне линије од 50 милиона евра које је ИРБ добила од ЕИБ-а. Под лупом контролног тима Европске инвестиционе банке наћи ће се чак 20 од 21 одобреног милионског кредита, које је […]

уторак, август 27, 2013 / 14:18

Европска инвестициона банка (ЕИБ) покренула је поступак детаљне контроле Инвестиционе развојне банке Републике Српске (ИРБ) и њених клијената због начина додјеле повољних кредита из кредитне линије од 50 милиона евра које је ИРБ добила од ЕИБ-а.

Под лупом контролног тима Европске инвестиционе банке наћи ће се чак 20 од 21 одобреног милионског кредита, које је Инвестиционо-развојна банка РС претходне двије године, у оквиру кредитног аранжмана са ЕИБ-ом одобравала малим и средњим предузећима у Републици Српској, рекао је извор КАПИТАЛ близак ЕИБ-у.
Вриједност “спорних” кредита који ће се наћи на провјери комисије ЕИБ-а премашује 97,7 милиона марака.

ЕИБ је, затражио од неких највећих консултанско-правних фирми у ЕУ да доставе своје понуде за контролу додјељених кредита преко ИРБ-а.

Поједине компаније су већ почеле процес тражење локалних партнера, а неке од домаћих адвокатских фирми су прије 20-так дана доставиле своје понуде. Вриједност ове услуге консултанске куће су, каже наш извор, процијениле на 300-400 хиљада евра, што говори о обиму посла, односно да ће сви изабрани кредити бити детаљно испитани. ЕИБ тражи да се испитају: Услови под којима је ИРБ одобравала кредите и да ли су фирме добијена средства намјенски утрошила.

Списак блиских власти

На Списку за провјеру ЕИБ-а, налазе се неке од највећих компанија, за које јавности влада утисак да имају одличне политичке и пословне везе са властима у РС. На списку су и двије општине.

На првом мјесту на списку је “Интегра Инжењеринг” Слободана Станковића (кредит од 15 милиона марака), затим хотел “Б&б” Вучко Пале (шест милиона КМ), „Агроимпекс“ Бањалука Николе Вукелића (12 милиона КМ), “Пингвин” Лакташи (850.000 КМ), литванска “Енерголинија” Зворник (19,4), “Бинис” Бањалука Борка Радинковића (пет милиона КМ), “ЕЛВАКО” Бијељина Гаврила Бобара (6,5 милиона КМ).

На списку је и фирма истакнутог члана СНСД-а и члана НО „Шума РС“ Милана Ковача “ДИ Шипово” (кредит од два милиона КМ), “Конзос” Приједор (850.000 КМ), једна од фирми холдинга „Интеграл Инжењерига“ „Јединство” Градишка (9,4 милиона КМ), “Екватор” Бањалука Ђорђа Давидовића (шест милиона КМ), “БМД” Јања (четири мил. КМ), “Јакше пластична техника” Дервента (800.000), “Славнић доо” Бањалука (2,9 милиона КМ), “Експорт-Сјемећ” Рогатица (два милиона КМ), “Јасна ад” Рогатица (480.000 КМ), столарска радња Жељка Станића из Костајнице (450.000), те Општина Источни Стари Град (102.000 КМ) и Град Српско Сарајево(четири милиона КМ).

Поражавајуће је то што је ЕИБ-а изразила сумњу на намјенско трошење средстава у чак 19 предузећа („Агроимпекс“ има два кредита) у Републици Српској, због чега ће сасвим сигурно бити доведено у питање склапање новог кредитног уговора ИРБ-а са овом банком у износу од 65 милиона евра.

Оно што ће посебно бити под контролом су кредити које је ИРБ додјељивала директно, без финансијских посредника, тврди наш извор.

Таквих је чак 14 кредита од укупно 20 најављених контрола. Вриједност директно пласираних кредита који ће бити контролисани премашује 75 милиона КМ.
У Инвестиционо-развојној банци РС изјавили за КАПИТАЛ да је поступак провјере дио Уговора потписаног између ове двије банке, али нису жељели да открију да када очекују долазак стручног тима ЕИБ-а и шта ће бити фокус контроле.
“Сваки одобрени кредит је претпостављао претходно одобрење ЕИБ-а и још су увијек у грејс периоду. Једино значајно кашњење у отплати зајма имамо код предузећа ‘Енерголинија’”, наводи се у писаном одговору ИРБ достављеном на упит редакције КАПИТАЛ-а.

Повољни услови

Кредити из ЕИБ-ове линије додјељивани су под изузетно повољним условима. Грејс период је био до двије године. Каматна стопа од 3,91% до 4,99%.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор