Најљепше странице историје: Жељка на Озрену са Американцима, који су 1999. рекли хвала за своје спашене пилоте

Предсједница Републике Српске Жељка Цвијановић присуствовала је данас обиљежавању 76. годишњице мисије "Халијард", али у причи о "најљепшим страницама српско-америчких односа", није помињана агресија на Српску и Србију коју су предводиле САД. А требало је свакако.

субота, октобар 3, 2020 / 20:04

Предсједница Републике истакла је да је село Бољанић на Озрену мјесто на којем су прије 76 година исписиване најљепше странице српско-америчких односа.

"Желим да са овог мјеста пошаљемо снажну поруку мира и још једном укажемо на потребу стварања стабилног окружења у којем ћемо конфликте и размирице трајно замијенити сарадњом и бољим разумијевањем. Дубоко смо свјесни чињенице да само миран и стабилан регион може да омогући економски развој, напредак свих земаља појединачно, а тиме и бољу и извјеснију будућност за генерације које долазе", истакла је предсједница Цвијановић.

Предсједница Републике је нагласила да се херојство и заједничке историјске побједе не смију заборављати, већ треба да буду подстрек за бољу сарадњу у будућности.

Предсједница Цвијановић је додала да је задовољство данас бити у Бољанићу, на Озрену, да би заједно обиљежили 76 година од једне од највећих акција спасавања савезничких пилота иза непријатељских линија током Другог свјетског рата.

"Овим одајемо и признање антифашистима и храбром народу Озрена, али и свима онима који су дијелили заједничке вриједности и узвишене идеале у борби против идеологија зла које су пријетиле цијелом човјечанству", рекла је предсједница Српске и истакла да је поносна што се овај догађај организује и у Републици Српској, пар дана након што је обиљежен у Србији, јер је ријеч о значајној акцији која је организована са обје стране Дрине.

Предсједница Цвијановић је подсјетила да је Мисија "Халијард", позната и као операција "Ваздушни мост", трајала од маја 1944. до фебруара 1945. године на територији окупиране Kраљевине Југославије.

Предсједница Републике је нагласила да је операцију извео 15. ваздухопловни корпус америчке војске у сарадњи са Југословенском војском у отаџбини, али и цивилним становништвом, српским сељацима, без чијег учешћа и помоћи не би било могуће реализовати овако сложену спасилачку акцију.

"И управо о доприносу локалног становништва најбоље говоре ријечи једног од пилота евакуисаних из Бољанића Марвина Столофа, који је рекао: ‘Све вријеме док смо чекали на евакуацију, кретали смо се слободно по околини и разговарали са сељацима који су се врло љубазно односили према нама. Тај дио се зове Босна, али у том цијелом крају живи исти народ који живи и у Србији. Били су врло гостопримљиви, нудили су нас свим што имају, непрестано нас питајући да ли смо гладни. Било нам је помало и непријатно… Што се мене тиче, могу рећи да им дугујем живот. Још једном им хвала за све’", навела је предсједница Цвијановић.

Предсједница Републике је подсјетила да је на мјесту на којем се данас обиљежава 76 година од ове значајне акције у јесен 1944. године изграђен импровизовани аеродром са кога је крајем те и почетком наредне године, у три наврата, евакуисано око 60 савезничких пилота, укључујући и шефа америчке војне мисије, пуковника Роберта Мекдауела.

Предсједница Српске је истакла да је аеродром изграђен и оспособљен за само десетак дана, а свеопшти напори српског становништва, војника и цивила, који су учествовали у спасилачкој мисији, свједоче о великој пожртвованости, али и органском противљењу српског народа идеологијама зла из Другог свјетског рата, као и огромној жељи да се допринесе коначној побједи.

Предсједница Цвијановић је нагласила да свједоче и о чврстом историјском савезништву слободарских народа који су избавили човјечанство од зла, а обнова тих вриједности може бити утемељена управо на сјећању о заједничким подвизима, какав је несумњиво била и мисија "Халијард".

Предсједница Српске је навела да ово мјесто од сада, па убудуће, треба да буде "мјесто нашег окупљања, не само као симбол нашег савезништва из прошлости, већ као и трајна захвалност храбрим људима Озрена који су увијек знали шта значи слобода и који су се за њу увијек несебично борили".

"Нека ово буде подстрек да размишљамо на другачији начин и нека историја не буде тијесна за истину, истините догађаје и истинита савезништва и нека нас поштеде фалсификовања историје", поручила је предсједница Републике Српске.



Оставите одговор