Математичар једначином објаснио успон и пад империја

Професор математике и екологије на Универзитету у Конектикату Питер Турчин, тврди да је могуће уз помоћ једначина објаснити успон и пад цивилизација са 65 одсто прецизности. Математика може да објасни људско понашање боље него што већина нас мисли, а историјска кретања могуће је објаснити са 65 одсто прецизности, тврди Питер Турчин, професор математике и екологије […]

недеља, септембар 29, 2013 / 19:58

Професор математике и екологије на Универзитету у Конектикату Питер Турчин, тврди да је могуће уз помоћ једначина објаснити успон и пад цивилизација са 65 одсто прецизности.

Математика може да објасни људско понашање боље него што већина нас мисли, а историјска кретања могуће је објаснити са 65 одсто прецизности, тврди Питер Турчин, професор математике и екологије на Универзитету у Конектикату, пише Дејли мејл.

Турчин је у тек објављеној студији користио математику да предвиди људско понашање од 1500. године прије нове ере, до 1500. године нове ере.

Како тврди, циљ му је био да открије који фактори највише утичу на успон и пад цивилизација, и то исто онако како еколози предвиђају ширење популације дивљих животиња.

„Увијек сам уживао у историји, али сам схватио да је то посљедња велика научна дисциплина, која није провучена кроз математичке формуле. А математички модели и статистика дио су сваке праве науке“, каже Турчин.

Резултати професора Турчина показали су да су војна технологија и сукоби између друштава два фактора која највише утичу на ширење држава.

Када су ове промјенљиве биле извучене из једначине, Турчинова способност да опише историју опала је за 16 одсто.

Да би математичким формулама описао историјска кретања, тим Универзитета у Конектикату примјенио је свој метод на нешто што су назвали „вишестепена културна селекција“.

Они, наиме, сматрају да еволуцију комплексних друштава покреће такмичење различитих група.

Модел су направили тако што су подијелили Евроазију и Африку на квадратиће и описали их одређеним особинама, а дозволили су да се војна технологија шири на сусједне квадратиће, као и да се поједини квадратићи шире, чиме су симулирали досадашње ширење империја.

„Да будем искрен, успијех овог модела превазишао је сва моја очекивања. Ко би помислио да тако једноставан модел може да објасни чак 65 одсто варијација у великој историјској бази података“, објаснио је Турчин.



Оставите одговор