Мађарска: Закон усвојен, Јужни ток ће се градити без лиценце ЕУ

Мађарски парламент усвојио је закон који отвара пут градњи гасовода "Јужни ток", упркос негативном ставу ЕУ према овом пројекту. Мађарски законодавци изгласали су амандман на закон који омогућава компанијама изградњу гасовода чак и ако немају лиценце потребне за управљање истим, преноси Блумберг. „То је урађено као вид подстицаја ’Јужном току’ и да се покаже Русији […]

уторак, новембар 4, 2014 / 22:27

Мађарски парламент усвојио је закон који отвара пут градњи гасовода "Јужни ток", упркос негативном ставу ЕУ према овом пројекту.

Мађарски законодавци изгласали су амандман на закон који омогућава компанијама изградњу гасовода чак и ако немају лиценце потребне за управљање истим, преноси Блумберг.

„То је урађено као вид подстицаја ’Јужном току’ и да се покаже Русији да Мађарска тај пројекат схвата озбиљно”, изјавио је стручњак за регулативу у области енергетике Атила Холода.

„Јужни ток” је од великог значаја за Мађарску јер би обезбједио већу гасну безбједност за земљу, рекао је шеф Орбановог кабинета Јанош Лазар.

Мађарска жели да почне да гради гасовод у року од шест мјесеци, изјавио је Чаба Баји, председник државне компаније МВМ зрт, која је формирала заједнички подухват са руским „Гаспромом” у циљу изградње гасовода. Новоформирана компанија нема лиценце за управљање гасоводом.

Гасовод „Јужни ток”, дужине 2.446 километара, преносио би руски гас у Европу испод Црног мора, пружајући алтернативу за гасоводе кроз Украјину. Капацитет гасовода износио би 63 милијарде кубних метара гаса годишње, а пролазио би кроз Бугарску, Србију, Мађарску, Словенију и Италију.

Компанија "ОАО Гаспром" је заједничко предузеће државног предузећа "МВМ Зрт" и руског "Гаспрома", које би требало да изгради гасовод и управља тим постројењем.

Шеф компаније "МВМ Зрт" Чама Бађ изјавио је крајем октобра да Мађарска жели да почне градњу гасовода у року од шест мјесеци.

ЕУ је блокирала радове на пројекту и увела економске санкције Русији због њеног става према Украјини, а Брисел и Вашингтон су у јуну извршили притисак на Бугарску да обустави радове на „Јужном току”.

Орбан, један од најгласнијих критичара европских санкција Русији, обуставио је крајем септембра испоруке гаса Украјини на „неодређени период”, свега неколико дана након што се састао са извршним директором „Гаспрома” Алексејем Милером, наводи Блумберг, подсјећајући да је „Гаспром” истовремено повећао испоруке гаса Мађарској за око 67 одсто.

„Орбан тестира лимите ЕУ уз руску подршку, али ЕУ је зауставила Бугарску и зауставиће нас”, рекао је аналитичар мађарске академије наука Андраш Деак.



Оставите одговор