Јунајтед највећи губиташ међу фудбалским клубовима

Енглески великан Манчестер јунајтед је са минусом од скоро 900 милиона евра рекордер међу губитницима, а поред њега и други клубови из Премијер лиге припомогли су да ово такмичење добије епитет највећег губиташа међу елитним фудбалским такмичењима. Иако приходи фудбалских клубова расту сваке године, свјетска економска криза није заобишла ни најважнију споредну ствар на свијету, […]

понедељак, новембар 26, 2012 / 18:40

Енглески великан Манчестер јунајтед је са минусом од скоро 900 милиона евра рекордер међу губитницима, а поред њега и други клубови из Премијер лиге припомогли су да ово такмичење добије епитет највећег губиташа међу елитним фудбалским такмичењима.

Иако приходи фудбалских клубова расту сваке године, свјетска економска криза није заобишла ни најважнију споредну ствар на свијету, а због неконтролисаног трошења новца, велики број финансијских стручњака предвиђа да би у догледно вријеме могло да дође до правог “помора” чак и међу оним највећим и најбогатијим клубовима.

Највећи минус забиљежили су енглески премијерлигаши, али њега покривају богате газде, док су у највећем проблему шпански и италијански тимови. Посљедњи финансијски пресјек на глобалном нивоу, који је УЕФА презентовала крајем 2010. године, показао је да је 650 клубова тада дуговало 8.400.000.000 европских новчаница, да је више од половине ове суме отпало на енглеску Премијер лигу, а затим и на шпанску Примеру, италијанску Серију А… Европска “кућа фудбала” је као највећи разлог за велике губитке апострофирала нереалне суме које се издвајају за плате играча, па тако енглески клубови само по овом основу годишње остану без скоро две милијарде евра, или скоро 60 одсто укупних буyета. Уосталом, довољно је рећи да Камерунац Самјуел Ето у руском Анжију зарађује 20 милиона по сезони, да Златан Ибрахимовић има 14,5 милиона евра годишње, док су без премија и прихода од маркетинга двојица најбољих фудбалера свијета Лионел Меси и Кристијано Роналдо на деветом и десетом мјесту!

Енглези имају највеће дугове, али и највеће приходе, пошто само на основу продаје ТВ права премијерлигаши по сезони инкасирају 1,2 милијарди фунти, дупло више него тимови из шпанске Примере. А поред тога, сви енглески клубови су приватизовани, на челу већине се налазе богати свјетски мултимилијардери који не жале стотине милиона да би се забавили и спремни су да покрију све губитке. Због тога су ваљда и финансијски стручњаци престали посљедњих година да евидентирају дужнике, јер су газде “пеглале” рачуне. Тако би Роман Абрамович једном уплатом покрио годишњи минус Челзија од сто милиона евра, док се процјењује да је шеик Мансур бин Зајед, од 2008. када је преузео Манчестер Сити, имао губитак од чак милијарду и 200 милиона евра.

– У фудбалу, као и у животу, г…. кад – тад испливају на површину. Тако ће се десити и са дуговима клубова, а фудбалска империја ће се срушити као кула од карата – упозорава један шпански финансијски стручњак који се годинама уназад бави спрегом фудбала и новца.

Како би спријечила колапс, УЕФА предвођена предсједником Мишелом Платинијем најавила је од сезоне 2013/2014. увођење финансијског фер-плеја који подразумијева да клубови који нису у стању да плаћају плате, порезе и трансфере, као и да сервисирају своје дугове, неће моћи да се такмиче у европским куповима! Ипак, тешко је вјеровати да ће Челзи, Реал Мадрид, Барселона или неки други велики клуб бити елиминисани. Најбољи примјер како се сваки пропис може “легално заобићи” је Манчестер Сити који је име стадиона продао “Етихаду” за невјероватних и нереалних 400 милиона евра. Ништа чудно ако се зна да је ова фирма у власништву брата газде Бин Заједа.

Иако су Енглези највећи дужници, чини се да је много критичнија ситуација у Шпанији и Италији. Шпански клубови према овогодишњим подацима само држави на основу пореза дугују 750 милиона евра, укупно више од три и по милијарде. Да је неопходно “стегнути каиш” чини се да је први схватио предсједник Барселоне Сандро Росел који је за годину и по дана дуг клуба смањио за близу педесет милиона евра. У много тежем стању су мањи колективи. Први који је банкротирао био је Лас Палмас 2004. године, а данас се половина клубова Примере и Сегунде налази у “државном контролисаном банкроту”, по којем тачно сваке године са државом утврђују колико ће новца имати на располагању. Друга ствар која пријети да озбиљно угрози примат Примере на европској сцени су знатно увећани порези, због којих у догледно вријеме можда чак ни Барселона и Реал Мадрид неће бити способни да доводе најбоље и најатрактивније фудбалере у своје редове.

Ипак, да све није тако црно, да постоје и свијетли примјери и да финансијска дисциплина и добра организација могу да донесу резултате, видљиво је кроз примјер Бундеслиге која је тренутно најгледанија, економски најздравија и убједљиво најпрофитабилнија на Старом континенту.
Најплаћенији играчи

1. Самјуел Ето (Камерун/Анжи) 20 милиона евра

2. Златан Ибрахимовић (Шведска/ПСЖ) 14,5

3. Вејн Руни (Енглеска/Манчестер ј.) 13,8

4. Јаја Туре (О. Слоноваче/Манчестер С.) 13

5. Серхио Агуеро (Аргентина/Манчестер С.) 12,5

6. Дидије Дрогба (О. Слоноваче/Шангај) 12

7. Фернандо Торес (Шпанија/Челзи) 10,8

8. Дарио Конка (Аргентина/Гвангжу) 10,6

9. Лионел Меси (Аргентина/Барселона) 10,5

10. Кристијано Роналдо (Португалија/Р. Мадрид) 10
Највећи приходи

1. Реал Мадрид (Шпанија) 479,5 милиона евра

2. Барселона (Шпанија) 450,7

3. Манчестер ј. (Енглеска) 367,0

4. Бајерн (Њемачка) 321,4

5. Арсенал (Енглеска) 251,5

6. Челзи (Енглеска) 249,8

7. Милан (Италија) 235,1

8. Интер (Италија) 211,4

9. Ливерпул (Енглеска) 203,3

10. Шалке (Њемачка) 202,4
Највећи дужници

1. Манчестер ј. (Енглеска) 894,0 милиона евра

2. Челзи (Енглеска) 875,3

3. Валенсија (Шпанија) 625,6

4. Ливерпул (Енглеска) 438,3

5. Реал Мадрид (Шпанија) 369,6

6. Барселона (Шпанија) 340,9

7. Рома (Италија) 338,4

8. Шалке (Њемачка) 292,2

9. Арсенал (Енглеска) 253,5

10. Фулам (Енглеска) 247,2



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор