Фајон: Не очекујем суспензију безвизног режима за земље западног Балкана

Посланик у Европском парламенту Тања Фајон каже да не очекује да ће Европска комисија до краја године усвојити механизам за суспензију безвизног режима према земљама западног Балкана, али и истиче да би се то могло десити почетком наредне године. Она је Срни изјавила да се у Европској комисији тренутно преговара о детаљима безбједносне клаузуле или […]

понедељак, новембар 26, 2012 / 22:05

Посланик у Европском парламенту Тања Фајон каже да не очекује да ће Европска комисија до краја године усвојити механизам за суспензију безвизног режима према земљама западног Балкана, али и истиче да би се то могло десити почетком наредне године.

Она је Срни изјавила да се у Европској комисији тренутно преговара о детаљима безбједносне клаузуле или такозваног механизма за суспензију безвизног режима, предложеног прије скоро годину дана.

"Не очекујем да ће ова мјера бити усвојена током кипарског предсједавања ЕУ", навела је Фајонова и додала да би се то могло десити почетком наредне године, што би омогућило да једна или више чланица ЕУ привремено уведе визе за једну или више држава западног Балкана.

Бивши извјестилац за либерализацију визног режима за земље западног Балкана појашњава да би механизам био активиран у случају изненадног и знатног повећања броја азиланата.

"Суспензија безвизног режима, чак и на само неколико мјесеци, представљаће велики ударац за грађане и интеграциони процес", сматра Фајонова и упозорава да је опасност озбиљна, посебно за држављане Србије пошто је забрињавајући број азиланата из те земље у Њемачкој.

Фајонова је позвала одговорне власти да учине све што је у њиховој моћи да спријече грађане да злоупотребљавају режим слободног путовања.

"Мора се учинити све за очување слободе путовања, што је основно право сваког Европљанина", навела је она.

Она каже да се нада да се то, ипак, неће десити и да одређене чланице европског блока неће искористити нови механизам за политичке разлоге.

Према њеним ријечима, механизам ће бити примијењен за све треће земље, укључујући и државе западног Балкана. Она је подсјетила да је Европска комисија изнијела овај приједлог након повећања броја азиланата из земаља западног Балкана.



Оставите одговор