Jeдите бобичасто воће, здраво је

Јабука на дан је добра за здравље, међутим за бобичасто воће је сада и научно доказано да је добро за мозак. Било да сте љубитељ јагода, малина, боровница или другог бобичастог воћа – оно вам помаже да сачувате меморију и здравље мозга – тврди нова студија. Људи живе све дуже, а са дужим животним вијеком […]

петак, март 23, 2012 / 07:57

Јабука на дан је добра за здравље, међутим за бобичасто воће је сада и научно доказано да је добро за мозак.

Било да сте љубитељ јагода, малина, боровница или другог бобичастог воћа – оно вам помаже да сачувате меморију и здравље мозга – тврди нова студија.

Људи живе све дуже, а са дужим животним вијеком долазе и потенцијални здравствени проблеми. Иако је утврђено које намирнице имају позитиван утицај на здравље, како људи старе ипак се нека храна издваја као најбоља за очување здравља код старијих особа и очувања здравог мозга.

Бобичасто воће је прво на листи јер је богато “фитохемикалијама које имају антиоксидантно и противупално дејство на мозак,” тврде истраживачи.

Свака врста бобице посједује другу врсту фитохемикалија, што значи да позитивни ефекти ових воћки опслужују широк спектар мозга.

Поред чувања здравља мозга бобичасто воће има и бројне друге здравствене бенефиције. Боровнице, на примјер, успоравају раст дојке код миша, помажу код мршављења и штите од колитиса.

За јагоде стручњаци сматрају да помажу код рака једњака и да смањују хроничну упалу, док малине спречавају неколико различитих врста рака.

За сада научници имају само дјелимичну слику о могућим добробитима везаним за фитохемикалије у бобицама. Они сматрају да је потребно идентификовати доступност једињења у бобицама и њихове активности у мозгу.

Они такође напомињу да “није јасно да ли ће конзумација различитог бобичастог воћа бити кориснија од конзумације само једног.”

Часопис “Јоурнал оф Агрицултурал анд Фоод Цхемистрy” наводи да бобичасто воће своју позитивну улогу остварује на неколико начина – због великих количина антиоксиданса спречава оштећење ћелија мозга узроковано слободним радикалима, мијења начин преноса информација између нервних ћелија, чиме се спречава упала која може оштетити нервне ћелије.

С обзиром на потенцијал ових воћки код чувања здравља мозга и меморије и чињенице да су тако укусне, зашто би ико желио да једе само једну врсту?



Оставите одговор