Гејтс Гуглу: Боље да лијечите маларију, него да уводите Африци интернет

Пројекат компаније Гугл у вези са интернет балонима који би требало да доведу свјетску мрежу у земље трећег свијета и даље је на мети критике, а последњи у низу критичара је Бил Гејтс. “Без сумње ја сам заиста вјерујем у дигиталну револуцију. И повезивање здравствених центара или школа су одличне ствари”, казао је Гејтс, амерички […]

субота, август 10, 2013 / 10:51

Пројекат компаније Гугл у вези са интернет балонима који би требало да доведу свјетску мрежу у земље трећег свијета и даље је на мети критике, а последњи у низу критичара је Бил Гејтс.

“Без сумње ја сам заиста вјерујем у дигиталну револуцију. И повезивање здравствених центара или школа су одличне ствари”, казао је Гејтс, амерички мултимилијардер, филантроп и оснивач Мајкрософта, у разговору за Бизниссвик. “Али када умирете од маларије и погледате у тај балон изнад себе, нисам сигуран колико ће вам то помоћи.”

Овим ријечима прокоментарисао је Гејтс један од тренутних пројеката на којем ради Гугл. Ријеч је о својеврсним “балонима за интернет” који би у сиромашнијим земљама требало да уведу интернет конекцију.

Пројекат је успјешно тестиран у Новом Зеланду, показујући да балони могу успјешно да доведу интернет и у крајеве у којима је то сувише скупо, или због технолошких проблема скоро немогуће.

Гугл уводи интернет у земље Трећег свијета?

“Када дијете има дијареју, не постоји интернет сајт који ће да ублажи његове муке”, сматра Гејтс.

Према његовим ријечима, увођење интернета у неразвијене земље јесте значајно, али та подручја тренутно имају важније проблеме са којима се суочавају.

Гејтсова хуманитарна организација, вриједна десетине милијарди долара, као један од најважнијих циљева има борбу против маларије. Коментаришући бројна друга “инвестирања за добробит човјечанства”, као што су све популарнија путовања у свемир, Гејтс је додао:

“Свако има своје приоритете. У погледу побољшања ситуације у којој се човјечанство налази, не видим директну везу између тих путовања и помоћи човјечанству. Претпостављам да је ријеч о забави, јер ви ипак лансирате нешто у свемир. Али то није област у коју ћу ја улагати новац.”



0 КОМЕНТАРА

  1. Могао би прозвати фармацеутску индустрију, нек помогну, или да не одмажу тестирањем лијекова на сиротињи. Можда је боље да свак свој посао ради на опште добро, а не да се хуманитарно бави успут

Оставите одговор