Фото репортажа: Фочанска ђавоља варош

Они који знају за ово мјесто, називају га пирамиде. Али то име не описује много.

субота, август 31, 2013 / 07:52

У питању је природни феномен сличан ономе у близини Куршумлије, на Радан планини, доста боље промовисаном у свијету, Ђавоља варош.

Да се не би превише мучили са описом, послужићемо се књишким преписом: "Ђавоља варош је скуп земљаних главутака или кула на чијим врховима се налазе камене капе (блокови)."

Око настанка је лакше: Земљиште неједнаке чврстоће, па киша испире мекше, док тврђе остаје, временом све усамљеније. Учинак има и камење које се налази на врху и које штити од кише земљу испод себе. Има ту и других утицаја, ако ко ће све побројати.

Фочанске пирамиде неко помиње као веће од кула Ђавоље вароши (двијестотињак њих, високих од 15 до 20 метара). Када се на излазу из Фоче ка Горажду одвојите лијево са главног пута, пређете 10 километара прилично лошег пута и напокон дођете њих, не видите неку посебну величину. Барем не ону елеганцију славнијег узора.

Али кад се попнете на врх и погледате испод, видите да постоји и дио који се не види на први поглед. Простор испод је велик и стрм. Виде се нови стубови који ће се временом осамити, како киша буде радила свој посао. Додуше, има и шуме, чије коријење спријечава бржу ерозију, али и дебла која су пала, као и она која "теже паду".

Аустроуграска власт је забрањивала да се око овог природног феномена нешто ради и да се оштећује. За вријеме комунизма, један дио је уништен приликом градње пута, ако смо добро информисани, ка Миљевини.

#frontal

A photo posted by фронтал.СРБ (@frontalrs) on

За читаоце Фронтала, љепоте Републике Српске обилазили и о њима писали, Вукашин Беатовић и Марко Шикуљак.



Оставите одговор