ЕУ већ има приједлоге за период послије Гадафија

Европска унија спремала се интензивно за период "послије Гадафија" и већ има приједлоге и планове за даљње кораке у Либији, јавља дописник Срне позивајући се на изјаву једног европског функционера. Брисел би желио да уско сарађује са Прелазним националним савјетом, како би се у Либији припремили слободни и фер избори, осигурала слобода медија, поставили темељи […]

среда, август 24, 2011 / 07:07

Европска унија спремала се интензивно за период "послије Гадафија" и већ има приједлоге и планове за даљње кораке у Либији, јавља дописник Срне позивајући се на изјаву једног европског функционера.

Брисел би желио да уско сарађује са Прелазним националним савјетом, како би се у Либији припремили слободни и фер избори, осигурала слобода медија, поставили темељи независном судству, ефикасној државној управи, реформисале обавјештајне службе, рекли су из канцеларије високи представник за спољну политику и безбједност ЕУ Кетрин Ештон.

У Европској комисији објавили су да ће се Либији помагати и у изградњи државе и демократије, али и економски. Помоћ ће бити пружана у формату ширег програма "Партнерства за јужни Медитеран", који обухвата све земље сјеверне Африке.

Планови за помоћ Либији средњорочно и дугорочно осниваће се на три ступа. Прва два су изградња институција и државне администрације, затим изградња цивилног друштва, са посебним нагласцима на људским правима, а трећи ступ је помоћ економском развоју, с тим да ЕУ форсира мало и средње предузетништво.

Европска банка за инвестиције учествоваће у овом програму са једном милијардом евра, али та средства, осим Либије, укључују и друге земље тога региона.

Помоћ Европске уније Либији координисаће се из ЕУ канцеларије у Бенгазију, центру антигадафијевског отпора, која је отворена у мају.

Од почетка шестомјесечне либијске кризе ЕУ потрошила је 150 милиона евра у хуманитарне сврхе.

Главнина средстава потрошена је на рјешавање избјегличких проблема. Дио новаца потрошен је на евакуацију 5 800 грађана ЕУ који су радили у Либији, али су земље чији су они држављани, платили додатних десет и по милиона евра за трошкове.

ЕУ је спасила и 31 000 грађана из земаља које нису чланице ЕУ, а који су радили у Либији, између осталог, и грађана земаља насталих из бивше Југославије.



Оставите одговор