Додик: Иступамо из рада заједничких органа ако се понови талачка криза

Предсједник Савеза независних социјалдемократа Милорад Додик рекао је да ће представници из Републике Српске иступити из рада заједничких институција БиХ, уколико се понови талачка криза у Сарајеву. "Представници у заједничким институцијама не могу доносити одлуке под притиском. Треба гарантовати средину у којој се може манифестовати легитиман став свакога, те се договорити ако се до договора […]

среда, јул 10, 2013 / 12:48

Предсједник Савеза независних социјалдемократа Милорад Додик рекао је да ће представници из Републике Српске иступити из рада заједничких институција БиХ, уколико се понови талачка криза у Сарајеву.

"Представници у заједничким институцијама не могу доносити одлуке под притиском. Треба гарантовати средину у којој се може манифестовати легитиман став свакога, те се договорити ако се до договора може доћи, а ако не може и то је легитимно", оцијенио је Додик на конференцији за новинаре у Бањалуци.

Он је истакао да су одлуке доносене у таквој атмосфери погубне за БиХ.

"Догађаји у Сарајеву су оставили трајни печат неугодности везаних за блокаду и настојања да се под притиском наметне рјешење", рекао је Додик.

Он је нагласио да о јединственом матичном броју већ постоји усаглашен став Савјета министара БиХ и одлука која се проводи, те би најбоље било да се та одлука преточи у закон и да се упути у парламент, а ако буде воље у парламенту биће донесен закон, а ако не буде постоји одлука Савјета министара и наставља се даље.

Додик је рекао да су представници Хрвата и Срба имали неугодности у вези са блокадом заједничких институција, док су Бошњаци могли слободно да шећу.

"Одређене активности и разговори допринијели су да заједничке институције почну да раде", додао је Додик.

Он је рекао да на састанку са предједником ХДЗ-а БиХ Драганом Човићем није разговарао о било каквој прекомпозицији Савјета министара БиХ.

"Ако буде договора унутар `шесторке`, они ће се манифестововати унутар тих структура, а ако не ништа", рекао је Додик.

Он је истакао да са ХДЗ-ом БиХ постоји висок степен усаглашености око свих отворених питања.

Рјешени смо да спроведемо одлуку Сејдић-Финци

Предсједник СНСД-а Милорад Додик рекао је данас да је на састанку са лидером ХДЗ-а БиХ Драганом Човићем поново исказан висок степен усаглашености у вези са рјешавањем питања "Сејдић-Финци", али и отвореност за разговар са свима који су спремни да испоштују принцип да један народ не бира представника другом народу.

Он је додао да то питање може бити ријешено и са СДП-ом БиХ и са СДА или СББ, истичући да суштински проблем лежи на страни бошњачке политичке структуре и да то не значи да ће СДА ући у "шесторку" или СДП-БиХ изаћи.

"Република Српска има свој став, он је познат и подразумијева директан избор члана Предсједништва, ХДЗ-у не смета да у Федерацији БиХ буде индиректан избор и то може да се ријеши“, рекао је Додик новинарима у Бањалуци након састанка са Човићем.

Он је нагласио да се предуго стоји на овом питању и подсјетио да је бриселски договор био усаглашен, али да је код бошњачке политичке структуре дошло до промјене због непознатих разлога.

Додик је рекао да се код питања "Сејдић-Финци", због поштовања равноправности, мора испоштовати принцип да један народ не може бирати представника другом народу у органима власти.

"Ако БиХ хоће равноправност, наравно да равноправносрт подразумијева правни избор, ако нема правног избора, нема равноправности“, истакао је Додик, који се послије овог разговора састао са предсједником Владе Србије Ивицом Дачићем.

Предсједник ХДЗ-а БиХ Драган Човић рекао је да се тренутно, када је ријеч о одлуци Суда у Стразбуру у случају "Сејдић-Финци", покушава наћи партнер на бошњачкој страни да би то питање било ријешено на трагу договора "шесторке" из Бањалуке и договора из Брисела.

"И синоћ сам разговарао са лидером СДА Сулејманом Тихићем о томе“, рекао је Човић, изражавајући наду да би на јесен у парламенту БиХ могле бити донесене неопхопдне одлуке како би ово питање било ријешено.

Он је нагласио да ће управо од тог процеса зависити динамика односа са партнерима у Федерацији БиХ.

На питање новинара да ли је с бошњачке стране у рјешавању проблема "Сејдић-Финци" ближи СДА него СДП БиХ, Човић је рекао да ће то вријеме показати, али да очекује да се све бошњачке странке јасно изјасне о том питању у смислу да бошњачки народ неће бирати представнике хрватском народу.

"До сада је у томе било углавном покушаја изигравања наших договора па чак и наметања одговорности на странку и мене лично иако смо дали највећи допринос да се уопште састанци о том питању одржавају“, рекао је Човић.



Оставите одговор