Данас је дан љеворуких особа

Установљен 1976. године, Дан љеворуких особа се обиљежава сваког 13. августа. Представљамо вам неке од најзанимљивијих митова о љеворуким људима. Ако је развијенија лијева половина мозга, особа је дешњак, а ако је развијенија десна страна мозга, она је љеворука. Лијева рука је примарна за 13 одсто свјетског становништва, а према процјенама стручњака, у последњих 100 […]

уторак, август 13, 2013 / 13:52

Установљен 1976. године, Дан љеворуких особа се обиљежава сваког 13. августа. Представљамо вам неке од најзанимљивијих митова о љеворуким људима.

Ако је развијенија лијева половина мозга, особа је дешњак, а ако је развијенија десна страна мозга, она је љеворука.

Лијева рука је примарна за 13 одсто свјетског становништва, а према процјенама стручњака, у последњих 100 година број људи који више користе лијеву руку (и десну страну мозга) повећан је скоро четири пута.

У историји, митови који су пратили љеворуке људе били су најразноврснији и врло често смијешни: обиљежени од ђавола, знак неурозе, бунтовништва и потенцијални криминалци. Са друге стране често су посматрани и као креативци и таленти за музику. Наводно, мајке које рађају после 40. године имају веће шансе да роде љеворуку дјецу. Код Ескима се вјерују да су љеворуки људи заправо чаробњаци. У Талмуду, анђео сједи на десној страни а ђаво на лијевој.

Забавне ствари које се односе на љеворуке јесу да су они веома добри играчи бејзбола, тенисери, пливачи, боксери. Љеворуки се брже опорављају од шлога. Чешће се и баве умјетношћу. Од последњих седам предсједника Америке, четворица су били љеворуки.

Научне чињенице кажу да љеворуки чешће болују од алергија и да су склонији мигренама. Они такође чешће имају проблема са несаницом а обзиром на то да десна страна мозга теже толерише алкохол у већем су ризику да постану алкохоличари.

Улазе у пубертет до 6 мјесеци раније од десноруких и често муцају и пате од дислексије. На свијету има два пута више мушкараца који су љеворуки него жена. Научници кажу да љеворуке одликује боља 3Д перцепција и да владаре у мултитаскингу, математици и атлетици. Наводно, живе 9 година краће од десноруких.

Без обзира на деценије проучавања, којом руком пишете остала је мистерије за науку. Вјерује се да доста зависи од генетике, чак се у материци види да беба сиса лијеви палац. Неке од студија, сугерисале су да је стрес у материци крив за љеворукост, базирајући се на чињеници да су љеворуки често рођени прије времена и имају малу тјелесну масу на рођењу.



Оставите одговор