Бодовање и остали утисци: Како се бирају пописивачи?

Припреме за дуго најављивани и једва договорени попис становништва неће проћи без проблема, а проблема ће изгледа бити и око избора пописивача. Конкурси за избор пописивача и инструктора створили су велике редове пред општинским и градским канцеларијама. Велика незапосленост и могућност да се заради пар стотина КМ опредијелила је многе да се пријаве. Било је […]

уторак, август 13, 2013 / 13:37

Припреме за дуго најављивани и једва договорени попис становништва неће проћи без проблема, а проблема ће изгледа бити и око избора пописивача.

Конкурси за избор пописивача и инструктора створили су велике редове пред општинским и градским канцеларијама. Велика незапосленост и могућност да се заради пар стотина КМ опредијелила је многе да се пријаве. Било је и случајева, у Бихаћу рецимо, да су општински службеници намјерно узели годишњи одмор у вријеме пописа како би се пријавили и додатно зарадили.

Пописна комисија Града Бања Лука објавила је прелиминарне листе за избор инструктора и пописивача за предстојећи попис становништва у БиХ, који ће бити обављен у октобру ове године. Објављена су имена кандидата који задовољавају услове, као и имена оних који нису задовољили тражене критеријуме. Прелиминарне листе ће служити за израду коначних листа, које ће бити објављене 25. августа 2013. године.

(Прелиминарнe листe:1. за инструкторе;2. за пописиваче)

Ех, то запошљавање

Међутим, како сазнајемо, многи су незадовољни начином на који се вршио избор пописивача. Редакцији Фронтала стигло је писмо једног од пријављених кандидата, а који нису задовољили тражене критеријуме, у којем се каже да се избор вршио уз велике пропусте, мањкавости, недостатке и усљед тога – велики простор за манипулацију.

Јелена Д. је огорчена, и наводи низ ствари за које тврди да су нерегуларне. Она каже да ће због свега уложити жалбу, а нимало не сумња да ће се велики број грађана у вези са наведеним проблемом, обратити медијима. Она каже да постоје три главна проблема: процедура за избор кандидата, бодовање кандидата и мањкавости закона о попису који занемарује све социјалне аспекте кандидата.

Оквир свих неспоразума је Закон о попису, тј. дио које се тиче избора општинских пописивача и инструктора, који је наводно, веома лош, површан, оставља много простора за манипулацију подацима, укључујући и саму процедуру предаје докумената.

– Као што знате, конкурс је трајао од 10. до 31. јула и у Бањој Луци је за 21 дан пријављено око 2.500 људи. Што значи око 100 дневно. Само једна канцеларија у општини је примала кандидате, чекало се по неколико сати у реду само како бисте уопште могли предати документе. У великом граду као што је Бања Лука велики број људи који су жељели да учествују у попису није ни стигао на ред да се пријави јер је све урађено превише споро.

Како се бодовало

Кандидати су бодовани на основу неколико критеријума, а радили су тестове рукописа и сви су интервјуисани. Неко ко је завршио средњу школу и незапослен је, у бодовним рубрикама „степен образовања” и „статус у активности (запосленост или не; студентски статус)” добијао је четири бода, по два за обе категорије. Истовремено, студенти су добијали два бода за завршену средњу школу и један за "статус у активности". Резултат тога је, каже наша саговорница, да неко са нижим образовањем у старту има више бодова од оних који студирају. Она се пита зашто онда они, студенти који ускоро завршавају студије, не могу добити још који бод по тој основи, итд.

Општи дојам кандидата за пописиваче оцјењивао се на основу кратког „интервјуа”.
Јелена тврди да се то радило тако што се кандидат у канцеларији задржавао тек око 30 секунди .

– Такође, рукопис се оцјењивао на основу обрасца на којем се штампана слова требају буквално преписати у квадратиће, без да се пише икакав дужи текст или нешто слично гдје се заиста може видјети нечији рукопис. Ко су људи који оцјењују нечији рукопис? Да ли су они лингвисти, филолози, графолози или ко већ, који су стручни да оцијене да ли је један рукопис љепши од другог и сл ?, каже наша саговорница и додаје да постоји велики простор за непотизам и повлашћивање, с обзиром да пописне комисије оцјењују кандидате у ове двије ставке па одређеним кандидатима могу додијелити више подова по свом нахођењу.

Ко те пита…

Један од најважнијих разлога за незадовољство је чињеница да су материјални статус кандидата и његове породице, број чланова породице, као и просјек оцјена и статус на факултету, (да ли је студент завршио студије у року, да ли обнавља године и сл.) – потпуно занемарени.

– Стицајем околности ја сам из седмочлане породице, имам просјек 9.2 на факултету, али су ми додијелили за рукопис и општи дојам по 1 бод, тако да сам веома лоше рангирана на њиховој листи. И коме ја сад да се жалим? Истој комисији за коју сматрам да ме оштетила?

Наводи се, такође, да постоји основана сумња да ће пописне комисије „својим” људима додијелити условно речено, лакше локације за пописивање – као што су насеља у граду – док ће приградска насеља остати свима другима.

За додатне информације смо позвали Пописну комисију Града Бања Лука, али на телефонски позив се нико није јавио.



0 КОМЕНТАРА

  1. Kao i sve ostalo u ovoj državi pa je i ovo lakrdija. Namješteno da prodju partijski poslušnici.Bodovanje je sramno tako ispada da isto imaju bodova oni sa srednjom i onima kojima je ostalo jedan ili dva ispita da diplomiraju do početka popisa. Lični dojam, se stiče tako što udjete u kancelariju i kažete dobar dan i neko će o vama stići dojam. U jednoj opštini odbornik vladajuće većine predsednik popisne komisije , da li tu ima sukoba i zloupotrebe.

Оставите одговор