Дан Радија Републике Српске
Радио Републике Српске 2. фебруара обиљежава 45 година рада. Прије четири и по деценије програм је почела да емитује Радио Бањалука, тада регионална радио станица Босанске Крајине Крајем 1993, године одлуком Народне скупштине Радио Бањалука се интегрише са Српским радијом на Палама и постаје дио јединственог система тадашње Српске радио телевизије, а сада јавног медијског […]
Радио Републике Српске 2. фебруара обиљежава 45 година рада.
Прије четири и по деценије програм је почела да емитује Радио Бањалука, тада регионална радио станица Босанске Крајине
Крајем 1993, године одлуком Народне скупштине Радио Бањалука се интегрише са Српским радијом на Палама и постаје дио јединственог система тадашње Српске радио телевизије, а сада јавног медијског сервиса Радио телевизије Републике Српске.
Радио Републике Српске данас је савремени електронски медиј који емитује 24 часа квалитетног програма од информативног, едукативног, образовног, документарног, научног, културног,вјерског, омладинског, дјечијег, забавног, хумористичког и спортског настојећи да задовољи укусе и потребе слушалаца свих узраста.
Покривајући сигналом цијелу територију Републике Српске мрежом Информативно техничких центара у Источном Сарајеву, Требињу, Бијељини и Приједору, затим Дописништвима у Брчком и Београду, те дописничком мрежом у градовима широм РС Радио Републике Српске је присутан и извјештава свакодневно о свим важнијим догађајима широм РС, БиХ и региона пратећи у стопу свакодневни живот у свим његовим сегментима.
– Као електорнски медиј основни нам је задатак да будемо брзи и објективни, што успијевамо настојећи парирати савременим технологијама.
Развијати све вриједности и предности радија као медија користећи савремене технологије и борећи се за сваког слушаоца свакодневни је задатак свих запослених.
– Када се враћамо у прошлост и подвлачимо најтеже и професионално најзахтијевније периоде нашег рада онда је то вријеме катастрофалног земљотреса у Бањалуци у октобру 1969. гоодине када је радио емитовао из импровизоване приколице на хиљаде порука и обавјештења суграђанима разрушеног града.
Други период је вријеме рата од љета 1991. када су почели оружани сукобу у Западној Славонији који су се у прољеће 1992. године проширили и на територију тадашње Босне и Херцеговине.
У вријеме несташице струје тих година Радио је био једини извор информисања за народ који је чеко вијести са фронта.
– Датум који памтимо је и 17.октобар 2010. године када смо у 11 часова емитовали прве вијести из савременог студија из новог Радио телевизијског дома са Трга Републике број 9 гдје је наше знање и искуство добило и адекватан простор који инспирише креативност.
На путу дуго четири и по деценије многи новинари, уредници, спикери, музички уредници, тонски реализатори, лектори остави су трага несебично се дајући професији.
– Ми се данас са посебним пијететом сјећамо оних који су били први и тог 2. фебруара давне 1967. године почели причу каја траје и данас и трајаће и послије нас.
Први директор и главни и одговорни уредник био је Ђорђе Чича, први спикери Зринка Тузлак Јовановић и Душан Ољача, аутор прве вијести и прилога у Дневнику био је Милан Станивуковић, први стално запослени новинар је Обрен Пејовић,а први Дневник је уредио Драго Перић.
Ko to jos slusa taj radio.
kad je dan pcelara RS?
РРС је далеко испред телевизије. Поздрав и честитке!
Ja mislim da je 20 godina Radija RS, a ostalo pripada Radio Banjaluci ili Radiju Bosanske Krajine.Zašto se svi vole kitit tuđim perjem.Onaj period do 1992. treba potpuno eliminisati.To je bilo vreme mraka.Za momka iz Budžaka.
Uh, dobro je, ima „preživjelih“! Nekoliko lica prepoznao sam na fotografiji.
dobojba, 02.02.2012. 17:31:49
НИЈЕ!
Јер:
-У ту-не-лу у сред мрааааа-кааа,
си-ја звје-зда пеее-то-крааа-ка!…:P
Prtina, Slavica, nastavi Zoka..