БЛ: Град ће одобрити поскупљење воде и одвоза смећа

Град ће одобрити захтјеве комуналних предузећа "Чистоћа" и "Водовод" за дизањем цијена њихових услуга, најавио је jуче послије сједнице Савјета за привреду Слободан Гаврановић, градоначелник Бањалуке, пишу Независне новине. “Према ставу Савјета за привреду и корпоративно управљање врло је јасно да се комунална предузећа не могу доводити у ситуацију да генеришу губитке. Исто тако, из […]

субота, фебруар 14, 2015 / 12:16

Град ће одобрити захтјеве комуналних предузећа "Чистоћа" и "Водовод" за дизањем цијена њихових услуга, најавио је jуче послије сједнице Савјета за привреду Слободан Гаврановић, градоначелник Бањалуке, пишу Независне новине.

“Према ставу Савјета за привреду и корпоративно управљање врло је јасно да се комунална предузећа не могу доводити у ситуацију да генеришу губитке. Исто тако, из буџета града се не могу намиривати губици у том сектору”, казао је Гаврановић.

“Водовод” је, како сазнајемо, тражио да цијена њихових услуга буде већа за 10 одсто, а “Чистоћа” за 20 одсто, али је Гаврановић казао да ће се град опредијелити за повећање нивоа цијена али не у висини у којој су тражила комунална предузећа.

Додаје да се има у виду да је свако повећање цијена, без обзира на шта се односило, нови проблем за грађане.

“Наша предузећа морају бити способна да функционишу, а кад погледамо те цијене нису високе у односу на окружење. У поређењу са другима оне су много ниже, а и вријеме је такво да не можемо забијати главу у пијесак и пуштати да све пропада”, истиче Гаврановић.

На сједници Савјета разматрана су још два документа: Стратегија запошљавања на територији града те Студија стања незапослености из 2013.

Савјет за привреду је оцијенио да су ови документи дали неке добре анализе, али да их није могуће усвојити у постојећем облику из неколико разлога.

“Један од кључних разлога је тај што су рађени на бази стратешких докумената чија је важност истекла 2014. године. Сви наведени документи су рађени у вријеме кад није било економске кризе, када је градски буџет био у узлазној линији. У међувремену смо се суочили са кризом која је имала погубне посљедице, што је изазвало пад животног стандарда становништва, али и пад буџетских прихода”, образложио је Гаврановић.

Градоначелник је додао да је процес израде стратегије развоја града за период од 2015. до 2020. године у току, истичући да је у тој стратегији потребно реално поставити циљеве, што значи да морају постојати реални извори финансирања задатих циљева и пројеката, а не да стратегија садржи само попис жеља. На овој сједници Савјет за привреду је закључио да све линије помоћи приликом запошљавања остају и даље на снази.

Непотребни кадрови

Маринко Умићевић, члан Савјета и привредник, истакао је како од 17.000 грађана Бањалуке који се налазе на бироу рада, њих 5.000 чине менаџери који апсолутно ником нису потребни те да се мора престати са школовањем непотребних кадрова.

“Морам истакнути погрешну политику школовања која се проводи годинама. Од укупног броја људи који се налазе на бироу, ми имамо 5.000 менаџера који не требају ником и ту држава мора да реагује, пишу Независне новине.



0 КОМЕНТАРА

  1. Друг Гаврановић даје зелено свјетло за поскупљење воде и одвоза смећа за грађане Бање Луке. 

    Цијена нафте и нафтних деривата је најнижа у последњих неколико година, што значи да Чистоћа има мање трошкове одвоза смећа, тако да није јасна оправданост.

    Општине Челинац и Лакташи имају милионске дугове према Водоводу. Да ли су их измириле, или ће грађани Бањалуке тсј минус да покрију плаћањем приватних рачуна? Колика је наплативост услуга? Да ли они који плаћају покривају и дугове неплатиша?

    Јежим се на појам јавно-приватно партнерство. То је приватизација јавних предузећа на мала врата, која у режији снсд увијек представља извлачење већег новца из џепа грађана. Колико би ФЗО плаћао услуге хемодијализе и радиотерапије да су под капом државе у односу на тренутна издвајања по јпп?

    Ко је вас познавао, ни пакао му неће бити тежак.*Име: 

  2. “Према ставу Савјета за привреду и корпоративно управљање врло је јасно да се комунална предузећа не могу доводити у ситуацију да генеришу губитке.
    ———————-
    Колико сте алави,кад би нафта текла вашим цијевима ви би опет генерисали губитке.

    “Водовод” је, како сазнајемо, тражио да цијена њихових услуга буде већа за 10 одсто, а “Чистоћа” за 20 одсто, али је Гаврановић казао да ће се град опредијелити за повећање нивоа цијена али не у висини у којој су тражила комунална предузећа.
    ———————-

    Ово к’о погађање на сточној пијаци…наћемо се негдје на средини!

    „Сви наведени документи су рађени у вријеме кад није било економске кризе, када је градски буџет био у узлазној линији. У међувремену смо се суочили са кризом“…
    ————————–
    А када то није било кризе!?
    Значи опет СЕК-а изазвала проблем….нећу даље.

    „Маринко Умићевић, члан Савјета и привредник, истакао је како од 17.000 грађана Бањалуке који се налазе на бироу рада, њих 5.000 чине менаџери који апсолутно ником…,
    —————————
    И какве то везе има са водоводом и канализацијом!?:P

  3. Potece nafta nasa iz onih silnih busotina!

    A, i kad bi potekla rijekama, nas kum 1 i njegovi kumovi bi to dok si rekao ronhil sve pretvorili u NISTA.

    Sto obeca jedan komentator da ce Srpsku zabetonirati, ni od toga nista nema, njegovi uzori su je zabetonirali muljem i fekalijama.

    Jbt, sta su nam obecavali, osim busotina iz kojih samo sto nije potekla nafta!

    A, sad , kad su sve pozderali i orobili, izvrci narode dzepove da pokupimo ako je jos nesto ostalo….

    Sta je sledece, kad vise ne bude bilo ni zutog feninga u dzepovima?

    Mozda, zute kuce?

Оставите одговор