Воћари прошле године убрали губитке

Приноси у производњи воћа у прошлој години мањи су и до 70 одсто за поједине врсте, показују подаци Агенције за статистику БиХ, а штета причињена на основу поплава и града се мјери десетинама милиона марака. Тако је, примјера ради, са 85.117 тона јабуке произведене у 2013. години, са стабала у прошлој години убрано само 44.795 […]

среда, март 4, 2015 / 11:23

Приноси у производњи воћа у прошлој години мањи су и до 70 одсто за поједине врсте, показују подаци Агенције за статистику БиХ, а штета причињена на основу поплава и града се мјери десетинама милиона марака.

Тако је, примјера ради, са 85.117 тона јабуке произведене у 2013. години, са стабала у прошлој години убрано само 44.795 тона, што је 47,4 одсто мање, иако се број стабала способних за род повећао.

Ипак, то није ништа наспрам шљиве, гдје је с нешто више од 12 милиона стабала прикупљено 74.075 тона ове воћке, док је у 2013. прикупљено чак 226.898 тона.

Пад приноса забиљежен је и код крушке, и то 57,2 одсто, дуња за 42,2 одсто, трешања 17,1 одсто, грожђа 17,5 одсто, а мање је убрано и ораха, бадема, кајсије и брескве.

У прошлој години производњу су једино успјели одржати и увећати малинари, који су прикупили нешто више од 10.000 тона овог воћа.

Иако се још ни изблиза не може наслутити род воћа у овој години, воћари очекују пад производње.

„Род ће бити смањен око 20 одсто, а можда и више јер имамо велико оштећење грана усљед града, па ћемо оне које су ове године требале да буду у роду морати одсјећи“, каже Драгоја Дојчиновић, предсједник Удружења воћара РС.

Како каже, воћари немају обртних средстава за набавку репроматеријала, па оцјењује да ће они који не буду имали пуну и комплетну заштиту воћки, прихрану и минерална ђубрива имати још мањи род.

Према Дојчиновићевим ријечима, воћари велику наду за спас виде у повољним временским приликама, јер од почетка године није било ни екстремне хладноће ни високих температура, што је идеално како за рад у воћњаку, тако и за саму биљку.

Иначе, оно са чиме воћари никако нису задовољни су планирани подстицаји у пољопривреди за 2015. годину па се надају да ће доћи до прерасподјеле средстава у њихову и у корист повртара, који су претрпјели највећу штету усљед поплава.

Једини који су имали разлог за задовољство прошле године су малинари, који су и поред лошег времена одржали производњу, а која се, према ријечима Љубише Алемпића, предсједника Удружења малинара „Виламет“ из Братунца, из године у годину увећава.



Оставите одговор