Влада Српске омогућила ИРБ-у да директно кредитира проблематичне банке

Влада Републике Српске промијенила је подзаконске акте како би могла преко Инвестиционо-развојне банке директним уговорима кредитирати поједине банке у Српској, а после тога тај кредит конвертовати у капитал, односно да државе преузме банку, сазнаје пословни портал КАПИТАЛ.ба. Влада Републике Српске је три дана пред опште изборе у БиХ (09.октобра), усвојила измјене и допуне „Правила пласмана […]

понедељак, октобар 27, 2014 / 20:57

Влада Републике Српске промијенила је подзаконске акте како би могла преко Инвестиционо-развојне банке директним уговорима кредитирати поједине банке у Српској, а после тога тај кредит конвертовати у капитал, односно да државе преузме банку, сазнаје пословни портал КАПИТАЛ.ба.

Влада Републике Српске је три дана пред опште изборе у БиХ (09.октобра), усвојила измјене и допуне „Правила пласмана средстава за подршку финансијском сектору“ којима се, по први пут, омогућава ИРБ-у да комерцијалним банкама и осигуравајућим кућама сада, уз куповину њихових хартија од вриједности може помоћи и „путем директног уговора о субординираном кредиту“.

Другом допуном омогућава се да се ИРБ банци кредит дат путем директног уговора може замијенити за акције банке или осигуравајућег друштва.

У усвојеним „Правилима о измјенама и допунама Правила пласмана средстава за подршку финансијском сектору“ наводи се да ИРБ може закључити уговор о субординираном кредиту, „уколико се ради повећање допунског капитала, те уколико је минимална каматна стопа осам одсто на годишњем нивоу“.

Стручњаци из финансијског сектора са којима смо разговарали сматрају да је ово скандалозна одлука.

„Члан 3. измјењених Правила који прописује да каматна стопа не може бити испод 8%, је скандалозан. Ко може предвидјети кретање каматних стопа?. Поред тога сулудо је да банка узима кредит од држава од 8%, а та иста банка кредитира државу, купујући њене хартије од вриједности по 2%, односно обвезнице по 5%. Значи нема економске логике, осим ако је нешто друго циљ“, незванично нам је прокоментарисао један од домаћих банкара.

Он истиче да се у Правилима одмах отвара могућност конверзији у капитал, што значи да је ово само увертира за преузимање одређених банака од стране државе.

У члану 2. Измјењених Правила наводи се да се уговор о субординираном кредиту не може закључити само са банкама и осигуравајућим кућама које су у последњим финансијским извјештајима исказале губитак који није покривен.

Ово је на први поглед добра мјера, али само на први поглед.

„Ако је нека банка пословала са губитком и покрила га, не значи да је та банка сада сигурна и да је довољно капитализована. Неке од домаћих банака, попут Бобар и Банке Српске, су исказале велике губитке и покриле их капиталом, али и даље су у великим проблемима“, каже саговорник КАПИТАЛ-а.

Оваквим Правилима пријети јасна опасност да банке неће враћати добијене кредите и да ће их држава конвертовати у капитал.

Друго, преузимање неколико банака од држава је противно јавним ставовима ММФ-а и услова за продужење Стенд бај аранжмана.

Регулатор, Агенција за банкарство РС би морала реаговати и ово спријечити, тако што ће преузети управљања “проблематичним” банкама, јер у супротном цијело финансијско тржиште РС би могло претрпјети огромне посљедице.
Незаконито!

Из ИРБ-а, како сазнаје портал КАПИТАЛ већ је затражено од Владе РС да стави ван снаге усвојене измјене Правила пласмана подршке финансијском сектору, јер су оне неспроводиве и незаконите. Другим законским прописима онемогућена је конверзија кредита у капитал отворених акционарских друштава.



0 КОМЕНТАРА

  1. Interesantno je da Vlada ne poznaje zakone ovog entiteta već donosi neka Pravila koja su u suprotnosti sa već postojećim zakonoma.

    Sve ove aktivnosti usmjerene su prema Banci Srpske i Bobar banci. Evo par riječi o Banci Srpske, bivšoj Balkan Investment Banci. Banka je proteklih godina drsko opljačkana od vladajućeg režima. Pljačka je pokrivena dokapitalizacijom, ali ne u stvarno potrebnom iznosu sredstava već samo djelomično. Sad treba namaknuti sredstva koja nisu „prijavljena“ i nadoknaditi gubitak. U međuvremenu, postavljeno je novo rukovodstvo Banke – podmladak SNSD-a koji nema pojma o bankarskom poslovanju, pa stvara nove gubitke…
    Hoće li ova država imati para da zakrpa ovu vreću bez dna vidjećemo…

Оставите одговор