Њујорк тајмс: ЦИА користила и крила нацисте

ЦИА и друге агенције су користиле услуге више од 1.000 бивших нациста током Хладног рата, а потом чиниле све да прикрију њихову прошлост, пише "Њујорк тајмс". Како за угледни лист наводи Ерик Лихтблау, аутор књиге "Нацисти у комшилуку: Како је Америка постала сигурно уточиште за Хитлерове људе", америчке обавештајне агенције су виделе бивше нацисте и […]

понедељак, октобар 27, 2014 / 20:56

ЦИА и друге агенције су користиле услуге више од 1.000 бивших нациста током Хладног рата, а потом чиниле све да прикрију њихову прошлост, пише "Њујорк тајмс".

Како за угледни лист наводи Ерик Лихтблау, аутор књиге "Нацисти у комшилуку: Како је Америка постала сигурно уточиште за Хитлерове људе", америчке обавештајне агенције су виделе бивше нацисте и њихова обавештајна сазнања као "значајан антисовјетски капитал" и зато су их педесетих година прошлог века "агресивно регрутовали".

"Веровали су да су вредност обавештајних сазнања бивших нациста о Русима надјачавају све ‘моралне дилеме’ везане за њихово служење Трећем рајху", наводи аутор.

Лихтблау је током рада на књизи разговарао са више стотина сведока, а током истраживања открио је и досад непознату документацију.

Директор центра "Симон Визентал" Ефраим Зуроф рекао је за "Тајмс оф Израел" да је одавно позната "спремност званичника САД да сарађују са бившим нацистима".
Историчар и истраживач Холокауста Ричард Брајтман, који је отварао тајне досијее о злочинима нациста из Другог светског рата, рекао је да су америчке агенције у том периоду користиле више од 1.000 "наци-шпијуна", а међу њима су и они за које се сумња да су директно умешани у ратне злочине.

Један од бивших нациста, касније америчких шпијуна, био је официр СС-а, за кога се у досијеу ЦИА наводи да је "вероватно крив за мање ратне злочине", док се други везује са масакром више хиљада Јевреја у Литванији током рата.

"ЦИА је чак помогла и високорангираном официру нацистичке Немачке и једном од имплементатора злогласног Коначног решења Адолфу Ајхману да са породицом емигрира у САД, што је била својеврсна награда за његово ‘лојално послератно службовање’ за САД", наводи "Њујорк тајмс".

Како истиче либерално веб-гласило "Токинг поинтс мемо", ова открића стижу само недељу дана након што је агенција Асошиејтед прес открила да су милиони долара социјалне помоћи исплаћени десетинама осумњичених за сарадњу с нацистима чак и након што су протерани из САД.

Један од њих је и Јакоб Дензигер, који је као успешан привредник из САД побегао у Немачку 1989. године након што су се појавили ловци на нацисте. Он је касније отишао у Хрватску, где и дан-данас добија 1.500 долара месечно од пореских обвезника САД.



Оставите одговор