Владa РС: Уз Мајкрософт ка електронском смијеру

Влада Републике Српске опредијељена је на коришћење информационих технологија, што доказује велики број пројеката који се реализују у оквиру Стратегије развоја е-Владе РС у периоду од 2009. до 2012. године, као и петогодишња сарадња са "Мајкрософт" корпорацијом. Руководилац сектора за Информационе технологије Владе РС Крсто Грујић истакао је да је Влада Српске међу првима у […]

среда, октобар 26, 2011 / 13:18

Влада Републике Српске опредијељена је на коришћење информационих технологија, што доказује велики број пројеката који се реализују у оквиру Стратегије развоја е-Владе РС у периоду од 2009. до 2012. године, као и петогодишња сарадња са "Мајкрософт" корпорацијом.

Руководилац сектора за Информационе технологије Владе РС Крсто Грујић истакао је да је Влада Српске међу првима у региону примијенили систем електронских сједница, а да је прва у БиХ потписала уговор о стратешком партнерству са "Мајкрософтом".

Он је подсјетио да је покренута кампања за промоцију електронских услуга сервиса Владе РС, те да су предузете и активности око организације кампање за рачунарски и високотехнолошки криминал гдје се јавност упознаје са највећим опасностима које се могу десити корисницима у случају неквалитетног руковања система.

"За неколико дана, када је у питању републичка управа, кренуће се са примјеном првог квалификованог електронског сертификата, а врло брзо ће се реализовати дио великог пројекта електронског здравља, путем којег ће здравствени осигураници имати могућност да користе електронски рецепт", најавио је Грујић у Бањалуци прије почетка радионице о информационој технологији за институције Владе РС.

Он је додао да ће почетком сљедеће године бити доступан и информациони систем за електронске матичне књиге, гдје ће грађани моћи да изваде документе у било којој матичној канцеларији у Српској.

Осим тога, очекује се и реализација пројекта под називом "Доситеј", Министарства просвјете и културе РС, који ће омогућити основцима да уче онлајн путем дигиталног едукативног садржаја.

Директор "Мајкрософта" у БиХ Лејла Зукић – Кривдић истакла је да је досадашња сарадња са Владом РС веома добра, те да имају заједнички циљ да грађанима обезбиједе различите услуге.

Она је истакла да је Влада Српске опредијељена на коришћење информационе технологије и сарадњу, а као примјер навела спремност Владе РС да се системски бави питањем крађе интелектуалног власништва.

"Ефикасност заштите права интелектуалне својине је сигурно један од предуслова за јаку локалну ИТ индустрију, која је нама циљ и у протеклих пет година број наших партнера се са 50 повећао на 300 ", навела је Зукић-Кривдић.

Предавачи из "Мајкрософта" из БиХ, региона и Европе, данас су на радионици упознали представнике Владе РС и њених институција о најновијим трендовима у информационој технологији.



0 КОМЕНТАРА

  1. Остадох дужан коментар овдје јер сам био присутан и јер сам из струке. Пријатељ ме замолио да му у поруци пренесем утиске са ове „Радионице“, да не бих поново исто писао ископираћу ту поруку овдје:
    Прво то није била никаква радионица већ 5 презентација. Нисмо ништа радили нити учили. 5 сувопарних презентација из којих реално није било нешто корисно да се научи. Успут презентације су им се повремено смрзавале па су морали да листају слајдове да се враћају гдје су стали. Питам се чији су софтвер користили за приказивање. 🙂 Једини циљ тих презентација је био да нас убједе како је било који Мајкрософт производ бољи од било којег бесплатног Опен Соурце софтвера. Кажу ето као Мајкрософт неће бити више зла корпорацијска империја већ ће бити много више отворена компанија. И ето они подржавају Опен Соурс пројекте Линукс и сл. јер се ради о хоби пројектима а не о озбиљним професионалним производима који могу парирати њиховим прескупим производима. Па су нам затим наводили и неке примјере и истраживања гдје је по имплементацији БЕСПЛАТНИ Опен Офис изашао мнооооооооооого скупље него МС Офис. И тако, могло се чути од њих разних глупости од тога да „Фејсбук није комерцијална компанија“ до ријечи као што су „конзумеризација“ (ако се то у опште може назвати ријечју). На крају су нам се похвалили како Републички инспекторат ради за Мајкрософт, како им је Инспекторат последњих дана својим активностима подигао продају и профит, те како Мајкрософт обучава наше инспекторе да раде за њих. На крају смо имали ручак од 5 звјездица направљен у ресторану Владе РС, а како су ми сами људи из Мајкрософта рекли да је организатор свега овога Секретаријат владе РС, сумњам да је ручак платио Мајкрософт или Ланако. Ипак Ланако се потрудио па је уручио награде за два срећна добитника који су пратили ову презентацију. И ја бих се можда и боље потрудио да сам заграбио милионске уговоре из буџета. Реално ово је било продавање муда под бубреге. Који је мотив ја не знам. Да ли је мотив то што су се већ у „слободномислећим“ круговима владиних ИТ службеника појавила говоркања о разлозима зашто на овој кризи Влада троши милионске суме за софтвере које може добити бесплатно? Мислим да није то мотив јер такви „слободномислећи“ кругови не постоје. Мајкрософт и Ланако су приватне фирме које једино интересује профит, а по ономе што чујем из министарстава и установа не интересује их чак ни да посао изведу квалитетно. Значи ове компаније покреће профит и јасно ми је да ће користити сва средства да се изрекламирају и да нас убјеђују како Влада треба оставити паре код њих. Али ми није јасно да се користе јавни ресурси за промотивне кампање приватних фирми и то оних које већ увелико грабе из тих јавних ресурса. Дакле позвати нас тамо и солити нам памет да је боље да се купују прескупи софтвери од Мајкрософта преко Ланака него да властити ИТ тимови засучу рукаве и примјене БЕСПЛАТНЕ Опен Соурс технологије је у најмању руку дегутантно.
    Ипак, хвала пореским обвезницима на фантастичном ручку!

  2. Због чега је направљена ова презентација? Запослени у Влади РС који се баве или још боље који би требало да се баве информатиком, мисле да организовањем овакивх презнтација дају „велики допринос примјени информатике у Влади РС.“ То је њихов домен, јер они су сви по реду приучени информатичари.
    Нормално је да Ланако подржава овакве презентације, јер провизија коју узима дијелећи „цертификоване кодове“ за Мајкрсофт производе је стварно велика.
    Сваком човјеку који има додира са информатиком је јасна политика Мајкрософта, а запослени у Мајкрософту имају планове које морају испунити.
    Све је овдје јасно и „нестручни“ ИТ стручњаци Владе РС, и интерес Ланака, и интерес Мајкрософта, али гдје овдје интерес Владе РС или још боље интерес Републике Српске?

  3. Ланако својим радом „гуши“ развој информатике у Републици Српској. Познато је да Ланако добија послове по „политичкој“ линији и договором у четири ока. Обзиром да на тај начин склапа послове и обзиром да они који им одобравају те послове, добијају повелике провизије, посао не мора бити квалитетно одрађен. Па већ је познато да и у Ланаку раде „приучени“ програмери. Газада погоди посао, „програмери“ нешто направе, наручилац плати и добије провизију, формира се комисија која све уредно прими и потпише и сви задовољни.
    А Ланако нема потребе да запошљава скупе и квалитетне програмере, јер људи у Влади који се баве информатиком су такође „приучени“ информатичари.
    Међу информатичарима кружи прича: Како се програмира у Ланаку?
    Укључиш „чаробњака“ и притишћеш типку „Next“. Нормално јако је битно да „газди“ редовно говориш како је он најпаметнији и како је Ланако набоља ИТ компанија у БиХ и сигурно ти је обезбјеђена добра плата и добра позиција.
    Неки злобници кажу: Ланако је буџетско-приватна фирма.

  4. „Ланако својим радом „гуши“ развој информатике у Републици Српској. „…

    Nisam siguran da je ovo 100% tačno, utoliko što je vlasnik firme u zaposlene uložio mnogo više nego vlasnici, direktori ili kako god hoćete, ostalih IT kompanija u RS zajedno, a jasno je da su ljudi ipak glavni resurs u ovom biznisu. Trebalo bi imati na umu da je sa tim krenuo mnogo ranije nego je došlo njegovih „pet minuta“.
    Pa ako je, omogućiti svom zaposlenom da nešto vidi, čuje ili nauči „u živo“ spram nekim poslodavcima kojima je problem i knjigu kupiti, gušenje razvoja, onda OK.

    „Па већ је познато да и у Ланаку раде „приучени“ програмери. Газада погоди посао, „програмери“ нешто направе, наручилац плати и добије провизију, формира се комисија која све уредно прими и потпише и сви задовољни.
    А Ланако нема потребе да запошљава скупе и квалитетне програмере“

    U svakoj kompaniji, u bilo kojem poslu imaš dobre i manje dobre, pa i loše ako je neko u stanju da ih istrpi. Možda bi prvo trebalo razjasniti šta je „priučeni programer“? Možda je to onaj koji je sam učio da programira, ili ga je neku tome „priučio“, a sa druge strane šta ti znači skup i kvalitetan programer? Po meni, to je neko ko je radio negdje gdje se taj posao radi mnogo ozbiljnije nego ovdje i gdje su vrijednosti pokazatelja kvaliteta podizane njegovim radom a on je istovremeno za isti bio dobro plaćen. A sada vi meni kažite da li ovdje znate nekog takvog?

  5. Free@Last
    Распитај се мало колико је тих „добро плаћених“ људи отишло из Ланака.

    А „приучени програмери“ или недовршени студенти електротехнике, мислим да о њима много знаш и да си их сретао у животу…

    „A sada vi meni kažite da li ovdje znate nekog takvog?“
    Знам доста добрих инжињера, само што је проблем што овој Влади не требају инжињери, већ менагери и слично.

    А нису свјесни да проблеме могу рјешавати инжињери, а не правници, економисти или менагери…

Оставите одговор