Увоз стоке чак 27 пута већи него извоз

Увоз живих животиња у РС готово 27 пута вреднији је од извоза. Фармери су због оваквог податка и више него љути, јер по ко зна који пут понављају – док се њихово занимање граничи с борбом за опстанак, у тањирима овдашњих потрошача налази се месо сумњивог квалитета. Да имају разлога за негодовање, показује статистика, према […]

четвртак, новембар 22, 2012 / 11:06

Увоз живих животиња у РС готово 27 пута вреднији је од извоза.

Фармери су због оваквог податка и више него љути, јер по ко зна који пут понављају – док се њихово занимање граничи с борбом за опстанак, у тањирима овдашњих потрошача налази се месо сумњивог квалитета.

Да имају разлога за негодовање, показује статистика, према којој су живе животиње, које су у РС увезене у септембру, укупно вриједне 2.185.000 КМ, а у истом мјесецу извоз је износио мршаве 82.000 марака.

Пољопривредници траже од представника ресорних министарстава да засучу рукаве и пронађу механизме да им се помогне, а потрошаче савјетују да купују искључиво домаће месо.

"То је крајње поражавајућа статистика. Мислим да ова држава мора већу пажњу да посвети овој проблематици. Треба почети тако што би се пооштриле контроле при увозу, како би у нашу земљу улазила само квалитетна роба", критикује Остоја Николић, предсједник Удружења пољопривредника "Сточар" из Бијељине.

Фармери уједно истичу да их радује чињеница да су купци све више савјесни при трошењу новца, односно у месницама траже производе који су настали у овој земљи. Но, истичу – како би се све коцкице посложиле, на потезу је власт.

"Катастрофални су ти подаци о разлици извоза и увоза. Ова политика коју нам пласира Европска унија нас је довела до тога. Ред је да се унаприједи наше сточарство. Дакле, треба на границама увести прелевмане и царине на увезена грла и тада наше месо неће бити скупље од увезеног", поручује Стојан Маринковић, предсједник Комисије за заштиту домаће производње БиХ.

Да је крајње вријеме да се помогне сточарима, сматра и Јованка С., из села Дубица, општина Бањалука, која наглашава да за своје 82 године није запамтила да је сточар био у тежем положају.

Не тако давно су на пашњацима у овом селу пасле стотине оваца и од тога су мјештани живјели, али су стадо распродали, јер су јагањци јефтинији него икада.
"Моје домаћинство живи од сточарства, а бављење том дјелатношћу свело се на губитке. Увијек је наш хљеб био најцрњи и најтеже се зарађивао, али ситуација је сада таква да цијеле године храните свиње и у јесен или зиму их продате за мање новца него што сте мјесецима улагали", жали се ова старица с Мањаче.

Док становници руралних подручја све гласније критикују, чини се да њихове жалбе мало ко чује. Довољно говоре званични подаци, према којим се у нашу земљу месо увози чак из Аустралије и Јужне Америке.



Оставите одговор