Упозорење Свјетске банке

Свјетска банка упозорила је да исплате пензија припадницима Оружаних снага БиХ, који су пријевремено пензионисани са 35 година старости, може озбиљно угрозити ентитетске пензионе фондове те да такве пензије нису у складу са најбољим међународним праксама У писму Свјетске банке, које је упућено Вјекославу Беванди, предсједавајућем Савјета министара БиХ, Николи Шпирићу, министру финансија и трезора […]

петак, март 16, 2012 / 15:20

Свјетска банка упозорила је да исплате пензија припадницима Оружаних снага БиХ, који су пријевремено пензионисани са 35 година старости, може озбиљно угрозити ентитетске пензионе фондове те да такве пензије нису у складу са најбољим међународним праксама

У писму Свјетске банке, које је упућено Вјекославу Беванди, предсједавајућем Савјета министара БиХ, Николи Шпирићу, министру финансија и трезора БиХ, те ентитетским министрима финансија Зорану Тегелтији и Анти Крајини, наводи се да тек онда када појединци достигну године живота за редовно пензионисање треба да примају пензију.

Око 1.500 припадника ОС БиХ који су напунили 35 година старости стекло је право на пријевремене пензије у септембру 2010. године када је Парламентарна скупштина БиХ усвојила измјене и допуне Закона о служби у ОС БиХ.

Овај закон изазвао је бурне полемике међу посланицима из РС и ФБиХ јер је област ПИО надлежност ентитета, а подршку је, ипак, добио у јеку предизборне кампање.
– Најбоље међународне праксе не укључују давање доживотне пензије појединцима, који не могу бити унапријеђени у виши војни чин, нарочито ако су те особе старости 35 година – поручили су из Свјетске банке.

Додају да се овакве особе могу преквалификовати, те им треба омогућити едукацију или отпремнину, као и неку врсту предности на конкурсима за нови посао.

– Тек кад ти појединци достигну године живота за редовно пензионисање, треба да примају пензију из пензионог фонда – појашњавају у Свјетској банци, одакле предлажу да се овај сегмент усклади са најбољим међународним праксама.

Судећи по тумачењу Свјетске банке, овај проблем би требало да ријеше посланици и делегати Парламентарне скупштине БиХ који су и донијели закон, неусклађен са најбољим међународним праксама. Истовремено, док траје преписка између надлежних министарстава у БиХ и међународних финансијских организација, из Завода МИО/ПИО ФБиХ исплаћују се аконтације бившим припадницима ОС БиХ из тог ентитета од 310 КМ, док у РС оваквих исплата нема, због непостојања законског основа.

– Оно што по сваку цијену треба избјећи је да пензиони фондови, тј. радници и пензионери носе терет ове одлуке без покривених трошкова. Сада је пензиони фонд погођен малим бројем осигураника и великим бројем пензионера. Додавање нових пријевремених пензионера без одговарајућег финансијског покрића угрозило би и без тога крхке пензионе фондове – упозоравају из Свјетске банке.

У Фонду ПИО РС кажу да не постоји законски основ за исплату ових пензија, те да пријевремено пензионисање војника ОС БиХ није добро рјешење јер све земље у свијету, укључујући и РС, спроводе реформе пензионог система и повећавају границе за одлазак у пензију.



Оставите одговор