УН – Редуковане пријетње Башару ал Асаду

Велика Британија, Француска, Њемачка и Португал доставиле су Савјету безбједности УН нови, ублажени нацрт резолуције за Сирију која за има за циљ да отклони несугласице по том питању. У документу се пријети новим санкцијама Сирији уколико влада предсједника Башара ал Асада не обустави војне операције против цивила, захтијева хитна обустава насиља те изражава "озбиљна забринутост" […]

среда, септембар 28, 2011 / 09:25

Велика Британија, Француска, Њемачка и Португал доставиле су Савјету безбједности УН нови, ублажени нацрт резолуције за Сирију која за има за циљ да отклони несугласице по том питању.

У документу се пријети новим санкцијама Сирији уколико влада предсједника Башара ал Асада не обустави војне операције против цивила, захтијева хитна обустава насиља те изражава "озбиљна забринутост" због ситуације у Сирији.

Током протеклог мјесеца САД, Велика Британија, Француска, Њемачка и Португал израдили су нацрт резолуције у којем се позива на увођење санкција Асаду, утицајним члановима његове породице и ближим сарадницима, али чланице Савјета безбједности УН са правом вета Русија и Кина, као и Бразил, Индија и Јужноафричка Република биле су против те резолуције.

Западне дипломате изјавиле су да ће нова резолуције бити много подношљивија за ових пет земаља, чланица БРИКС-а – блока економија у развоју.

Земље БРИКС-а сматрају да је и нова резолуција прилично снажна, иако нису предвиђене било какве казнене мјере.

"Желимо да пошаљемо снажну и јединствену поруку како би били сигурни да Асадов режим не остаје глув на захтјеве међународне заједнице. Желимо да Савјет безбједности УН убрзо нешто одобри", рекао је неименовани европски дипломата.

Други дипломата рекао је да су Европљани изразили наду да ће Савјет безбједности ускоро успјети да одобри нову резолуцију, ако је могуће у наредних 24 часа.

У одвојеној изјави шеф руске дипломатије Сергеј Лавров рекао је Генералној скупштини УН да земље БРИКС-а, за које америчке и европске дипломате постају све опструктионистичке, не траже спор, али желе мултилатерално рјешење за хитне проблеме.



Оставите одговор