УИО: Од јануара увезено преко 48 хиљада тона кинеске робе

Укупно 48.570 тона кинеске робе увезено је током првих пет мјесеци ове године у нашу земљу, а њена вриједност је вртоглавих 312 милиона КМ, потврђено је у Управи за индиректно опорезивање БиХ (УИО БиХ). Нешто од те робе увезено је директно из Кине, а нешто из других земаља, али има кинеско поријекло. Било како било, […]

понедељак, јун 11, 2012 / 11:12

Укупно 48.570 тона кинеске робе увезено је током првих пет мјесеци ове године у нашу земљу, а њена вриједност је вртоглавих 312 милиона КМ, потврђено је у Управи за индиректно опорезивање БиХ (УИО БиХ).

Нешто од те робе увезено је директно из Кине, а нешто из других земаља, али има кинеско поријекло. Било како било, закључује се да је наше тржиште од јануара до краја прошлог мјесеца постало "богатије" за око 2.850 шлепера производа са етикетама на којима пише "Маде ин Цхина", јер једно такво возило у просјеку товари око 17 тона.

Процјењује се да наша земља броји 3.839.737 грађана, што значи да смо, по једном становнику, за пет мјесеци увезли 12,6 килограма кинеске обуће, одјеће, играчака и сличних производа.

Истина, сва та роба није завршила у кинеским продавницама јер је ријеч о широком спектру артикала. Међутим, у удружењима за заштиту потрошача кажу да многи не би имали шта да обуку и обују да не увозимо јефтину и неквалитетну одјећу и обућу.

Није то, међутим, толики проблем колико је забрињавајућа информација која нам је потврђена из Агенције за надзор над тржиштем БиХ, а у којој кажу да пракса показује да највише неусклађених и опасних производа потиче махом с Истока, најчешће из Кине.
"Палета производа који су повучени са тржишта БиХ од почетка јануара до краја маја обухвата највише играчке и производе за дјецу, те козметику, информатичку опрему и електричне уређаје", наглашавају у Агенцији за надзор над тржиштем БиХ.

У кинеским трговинама углавном тврде да посла више немају као прије десетак година, али је чињеница да су производи с Истока све више заступљени у продавницама бијеле технике, на пијацама, па чак и у бутицима.

"Кинеска роба, неовисно да ли била прехрамбена или техничка, прихватљива је грађанима због ниске цијене. Проблем је, међутим, у томе што је обично ријеч о производима за једнократну употребу. Лјуди не могу да издвоје новац за квалитетније ствари, па се више не купује оно што је добро и скупо, већ оно за шта се има новца", наглашава Месуд Лакота, секретар Удружења за заштиту интереса потрошача БиХ.

Новца смо за производе сумњивог квалитета имали и прошле године. Ратко Ковачевић, портпарол УИО БиХ, каже да смо 2011. године увезли 131.311 тона разне робе поријеклом из Кине, чија је вриједност 775 милиона КМ. То значи да је, по једном становнику, прошле године увезено кинеске робе вриједности 201,80 КМ.



Оставите одговор