У рад пуштен биолошки пречистач отпадних вода

Министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске Сребренка Голић и градоначелник Бањалуке Драгољуб Давидовић пустили су данас у рад биолошки пречистач отпадних вода за потребе третмана отпадних вода Основне школе "Војислав Илић" у Крупи на Врбасу. Голићева је истакла да је животна средина уставно право грађана Републике Српске. "Наша је обавеза да водимо […]

недеља, јул 3, 2011 / 19:41

Министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске Сребренка Голић и градоначелник Бањалуке Драгољуб Давидовић пустили су данас у рад биолошки пречистач отпадних вода за потребе третмана отпадних вода Основне школе "Војислав Илић" у Крупи на Врбасу.

Голићева је истакла да је животна средина уставно право грађана Републике Српске.

"Наша је обавеза да водимо рачуна о заштити ријека и шума, односно свих природних богатстава које нам је природа подарила, а ми је својом немарношћу уништавамо. Крајње је вријеме да сви поведемо рачуна о заштити животне средине, јер када је уништимо, биће бесмислено било шта више говорити и радити", нагласила је Голићева.

Градоначелник Драгољуб Давидовић рекао је да је овај пројекат организован на иницијативу Бањалуке, односно да је тај град лидер у пројекту са свим општинама које се налазе у току ријеке Врбас, од Горњег Вакуфа до Српца.

"Наш циљ јесте да очистимо Врбас, што смо на територији града и урадили. Оно што је битно, очистили смо и корито ријеке, у којем је било свега, од шкољки аутомобила и камиона до шпорета и минско-експлозивних средстава", објаснио је Давидовић, додавши да је то само дјелимичан успјех, а да је крајњи циљ потпуно чист Врбас, од извора до ушћа.

Биолошки пречистач отпадних вода за Основну школу "Војислав Илић" у Крупи на Врбасу донација је компаније "Кока-кола", а укупна вриједност пројекта, према ријечима директора за комуникације ове компаније Сандра Баричевића, је више од 70.000 КМ.

"Међутим, права вриједност пројекта јесте у повратку чисте воде у Врбас. Иначе, БиХ је заинтересована да учествује у оваквим пројектима, вјероватно зато што је богата ријекама и управо сарадња приватног сектора са УНДП-ом и локалним зеједницама може на најбољи начин придонијети развоју еко-туризма цијеле регије", рекао је Баричевић најавивши да ће сличних акција у будућности у РС и Федерацији БиХ бити још.

Вршилац дужности резидентног представника УНДП-а у БиХ Петер ван Рујсевелт рекао је да је овај пројекат најважнији и најуспјешнији, јер је у његовом стварању учествовало девет градоначелника, а УНДП је само подржао оригиналну идеју.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор