У припреми је закон за спас комуналних предузећа

Велики број комуналних предузећа у Републици Српској налази се у милионским губицима због чега је у припреми посебно законско рјешење којим би се омогућило њихово нормално пословање и избјегао стечај. Планирано је да у овој години буде донесен посебан закон о реструктурисању комуналних предузећа у Републици Српској,којим би се она реорганизовала кроз отпис дугова, њихово […]

среда, мај 23, 2012 / 11:00

Велики број комуналних предузећа у Републици Српској налази се у милионским губицима због чега је у припреми посебно законско рјешење којим би се омогућило њихово нормално пословање и избјегао стечај.

Планирано је да у овој години буде донесен посебан закон о реструктурисању комуналних предузећа у Републици Српској,којим би се она реорганизовала кроз отпис дугова, њихово претварање у акције или кроз репрограм,пишу "Независне новине".

У Министарству за просторно уређње, грађевинарство и екологију Републике Српске навели су да је формирана радна група за реструктурисање комуналних предузећа како би се сагледале могућности за креирање нацрта тог закона.

Из овог министарства истичу да се покушава наћи уставни основ да се донесе закон којим би била отписана потраживања према буџету и јавним фондовима, а да се обавезе према јавним предузећима репрограмирају на дужи период уз могућност да се отпишу камате у потпуности или у већем дијелу./крај/нб/ск



0 КОМЕНТАРА

  1. Vlado antinarodna i usrana, prije usvajanja svakoga zakona treba da otjerate na robiju svakoga direktora i onoga ko ga je doveo na to mjesto. Ukoliko to ne uradite, a siguran sam da necete, vi ste sudionici velike prevare i pljacke naroda. Vi ste krivi za namjerno , sistematsko i dobro odradjeno urusavanje RS, za njenu ekonomsku propast u svim segmentima njenog postojanja.
    Za takvo nedjelo se u svijetu ide na dozivotnu robiju ili na smrtnu kaznu, kao u Kini.
    Posto mi nemamo para ni djecu da prehanimo, kamoli da vas bandite hranimo i lijecimo na dozivotnim robijama, smatram da je primjerenija smrtna kazna.

  2. Колико коштају Управни и Надзорни одбори у тим сметларским и осталим комуналним предузећима и ко су чланови тих Одбора – грабе се за чланство!
    Разни зградољуби крадољуби на одласку у задњи час хоће још мало да се „обезбеде“ и приграбе макар и сметларску фирму да народу наставе да гуле кожу.

  3. Pa ovo je najava privatizacija komunalnih preduzeće na mala vrata, a s obzirom da ova preduzeca imaju monopol na pojedine usluge, sigurno ce doci do povecana ovih usluga.
    Razlog zasto su ova preduzeca u dugovima jeste to sto pojedina preduzeca u kojoj su direktori iste partijske linije kao i direktor komunalnog preduzeca ne placaju ove usluge, a gradjanima iskljucuju vodu za dug od 60 KM. A drugi razlog je to sto je po stranackoj liniji primljeno mnogo vise radnika, nego sto je realno potrebno. Ti isti radnici nista ne rade, ali zato trose pare poreskih obveznika.

    U Zvorniku, pojedina preduzeca kao sto je Vrtic,Hala, zatim A.D. Glinica Birac duguju hiljade KM za komunalne usluge, ali direktor komunalnog njih nece tuziti.

    Resenje za ova, ali i ostala lokalna preduzece jeste njihovo objedinjavanje. U malim gradovima kakav je Zvornik, nije potrebno da svako preduzece ima direktora i posebne upravne odbore, jer realno ti ljudi ne rade nista… Preduzeca poput Komunalnog, Sportkse Hale, Vatrogasnog, Socijalnog, Biroa, Vrtica mogla bi se objediniti i da za njih postoji jedan upravni odbor, koji ce stvarno raditi.

    Naravno, potrebno je smanjiti broj zaposlenih….

  4. Баш напротив број запослених се мора повећати,а како…

    Први и веома битан корак у оздрављењу комуналних предузећа по општинама је преузимање истих од кадрова из владајуће странке у том мјесту,макар владали дуго као Садам Хусеин.

    Други корак ништа мање значајан је узети опозицију из локалне скупштине(колико год се она гадила владајућим)и утрпати је на инфо пултове,мјеста безначајних савјетника и смећаре јер је просто несхватљиво у који ниво колаборације могу пасти за пар радних мјеста.

    Трећи корак састоји се у томе да у управу примите све синове,кћери,кумове,рођаке,љубавнице и подобних и спремних на сарадњу значајних људи у граду.

    Четврти рутински корак је подношење тужби против народа,јер имате све у својим рукама. Већ наредног јутра после пресуда у ноћним процесима,почињете трпати народ у регистар дужника.
    Коме треба лична карта,регистрација,пасош долази сам да измири дугове судским извршитељима.

    Пети корак је потез већ „оздрављеног предузећа“,купујете све могуће цертификате јер сте успјени (наплата изнад 90%),код Селимовића у Сарајеву позиционирате своје предузеће у листу 100 најуспјешнијих и некој имагинарној категорији.

    Пошто имате све,шести корак је натјерати локалну заједницу да се она задужи и инвестира и неопходну инфраструктуру(водовод,канализацију) и да Вам то преда на управљање јер сте успјешни. Народ ће кроз буџет све то плаћати а ви ће те их гулити нереално високим рачунима јер „газдујете“ нечим што је вриједно.

    Наравно фирма мора функционисати на страху,веома је битно увести смећарима топли оброк јер ако им даш двије марке да могу купити саламу подригушу они неће видјети како се извлаче милиони преко трећих фирми.
    Комуналним предузећима нису потребни инжењери,технолози јер је довољно поставити одлуком генералног директора трећестепенаша са дипломом менаџмента купљеног на трафици.
    Паре извлачити само преко ортачких фирми,никако пословати са опозиционарима да се не осиле.

    На оздрављење и спас комуналних предузећа у Републици Српској описао сам систем који ради,а Владу спасио доношења једног беспотребног закона.

    Лијеп поздрав!

Оставите одговор