Тужбе против ЕРС тешке 1,8 милијарди КМ

Против мјешовитог холдинга "Електропривреда Републике Српске" и његових зависних предузећа покренути су судски спорови за одштету у износу 1,8 милијарди КМ, не рачунајући евентуалне затезне Капитал. Највећу тужбу поднијела је „Електрогосподарство Словенија-развој и инжењеринг“ Марибор које од Електропривреде Српске тражи одштету од 1.416.402 000 КМ, за неиспоручену електричну енергију, по основу заједничког улагања у РиТЕ […]

среда, јул 30, 2014 / 13:38

Против мјешовитог холдинга "Електропривреда Републике Српске" и његових зависних предузећа покренути су судски спорови за одштету у износу 1,8 милијарди КМ, не рачунајући евентуалне затезне Капитал.

Највећу тужбу поднијела је „Електрогосподарство Словенија-развој и инжењеринг“ Марибор које од Електропривреде Српске тражи одштету од 1.416.402 000 КМ, за неиспоручену електричну енергију, по основу заједничког улагања у РиТЕ Угљевик. Само за обрачуне камате од 1995. године до данас Словенија тражи додатних 69,9 милиона КМ.

Виши привредни суд у Бањалуци је 14. марта ове године потврдио претходно рјешење Окружног привредног суда Бијељина којим се одбацује тужба Словеније према РИТЕ Угљевик.

Словенија је 24. фебруара 2014. године доставила захтјев институцијама БиХ за споразумно рјешавање спора путем преговора, на што је Електропривреда РС, по налогу Министарства индустрије, енергетике и рударства РС, доставила одговор Словенији да је њихов „захтјев беспредметан, јер не постоје реалне претпоставке активирања оваквог механизма“.

Други, највећи тужбени захтјев од 113,6 милиона КМ који пријети Електропривреди РС је од инвестиционих фондова против РИТЕ Гацко за улагање Чешке електропривреде (ЧЕЗ). Фондови као мањински акционари РИТЕ Гацко траже поништење одлуке Скупштине акционара РИТЕ Гацко о прихватању Споразума о проведби Нацрта Процјене вриједности активе и права РИТЕ Гацка.

Трећи поступак који би могао угрозити пословање Електропривреде РС је покренути арбитражни поступак који је у Бечу покренуо ЧЕЗ против РИТЕ Гацко са одштетним захтјевом од 115,4 милиона КМ. Арбитража је у току.

На све ове тужбе пажњу је скренула и независна ревизорска кућа „Делојт“ која је „Електропривреди РС“ дала мишљење са резервом за 2013. годину.

Ревизор је упозорио управу да су прошле године имали дистрибутивне губитке електричне енергије од 474 GWh или 13,29%.

Електропривреда је, истиче ревизор, инвестирала у пројекат Хидроелектрана Бук-Бијела 21,7 милиона КМ, али с обзиром да „протеклих година није било значајног напретка у изградњи ове хидроелектране није могуће одредити када ће и да ли ће читав пројекат бити окончан“.

Зашто мишљење са резервом – Електропривреда није наплатила 297 милиона КМ струје!

Ревизор је Електропривреди РС дао мишљење са резервом јер, како се наводи у извјештају, потраживања од купаца на крају прошле године су износила 297 милиона КМ, а репрограмирана потраживања 41,8 милиона КМ, међутим ревизија се није могла увјерити у тачност ових података.

„Обзиром да нисмо добили задовољавајући број независних потврда стања, а на добијеним одговорима постоје разлике које нису усаглашене, нисмо били у могућности да се другим ревизорским процедурама увјеримо у стање потраживања од купца и репрограмираних потраживања“, наводи се у ревизорском извјештају.



0 КОМЕНТАРА

  1. Ово нимало није наивно, ако су старе девизне штетише ипак могле добити пресуду против Љубљанске банке, за депозит орочен код те словеначке банке, исто тако и улагач у РИТЕ Угљевик, Словеначка Електропривреда има озбиљних основа да добије тужбу против ЕПРС-а!
    Ако се ово оствари, ми би се од Електропривреде могли уз сузе опростити, а за све то кривац је главни баја, муљатор без премца!

Оставите одговор