Трибунал трећи пут одбио Крајишников захтјев за ослобађање

Хашки трибунал одбио је захтјев бившег предсједника Скупштине Републике Српске Момчила Крајишника за ослобађање након издржаних 12 од 20 година затворске казне на коју је осуђен због прогона несрба у БиХ 1992, саопштено је данас у Хагу. У образложењу одлуке, предсједник Трибунала Теодор Мерон нагласио је да, према судским правилима, осуђеник може превремено ослобађање затражити […]

петак, новембар 9, 2012 / 14:08

Хашки трибунал одбио је захтјев бившег предсједника Скупштине Републике Српске Момчила Крајишника за ослобађање након издржаних 12 од 20 година затворске казне на коју је осуђен због прогона несрба у БиХ 1992, саопштено је данас у Хагу.

У образложењу одлуке, предсједник Трибунала Теодор Мерон нагласио је да, према судским правилима, осуђеник може превремено ослобађање затражити после двије трећине издржане казне. Двије трећине Крајишникове казне истичу у августу 2013. године, прецизирао је судија.

„Крајишник је, уз то, осуђен за веома тешке злочине, који су обухватали распрострањено премјештање несрпског становништва у БиХ, које је изазвало велику патњу”, нагласио је у одлуци судија Мерон.

Предсједник Трибунала је, притом, у обзир узео извјештај затворских власти у Великој Британији да се Крајишник „примјерно понашао” у досадашњем току издржавања казне, као и њихову препоруку да би стога требало да буде ослобођен прије времена.

Крајишник (66) је захтјев засновао на британском пропису да осуђеници имају право да затраже превремено или условно ослобађање пошто им истекне половина казне, што се у његовом случају десило 2010. године.

У притвору Хашког трибунала, а затим и у затвору у Великој Британији, Крајишник је од хапшења у априлу 2000. године.

Исти захтјев, Крајишник је Трибуналу упутио и у јулу 2010. и 2011, али га је, уз идентично образложење, оба пута тадашњи предсједник суда Патрик Робинсон одбио.

Као аргумент за своје ослобађање прије истека казне, Крајишник је навео и да је сарађивао са хашким тужилаштвом, омогућујући му да дође до докумената, али у одлуци судије Мерона пише да је тужилаштво то негирало.



Оставите одговор