Томина бијела застава: Нове косовске институције умjесто паралелних

Предсjедник Србије Томислав Николић изјавио је да рјешењем из Резолуције српског парламента о Косову и Метохији такозване паралелне институције престају да постоје, а настају косовске које воде Срби и додао да је циљ Србије да добије датум за почетак преговора, а да се не понизи и не одрекне свог суверенитета. Николић је на ТВ Прва […]

петак, фебруар 15, 2013 / 08:29

Предсjедник Србије Томислав Николић изјавио је да рјешењем из Резолуције српског парламента о Косову и Метохији такозване паралелне институције престају да постоје, а настају косовске које воде Срби и додао да је циљ Србије да добије датум за почетак преговора, а да се не понизи и не одрекне свог суверенитета.

Николић је на ТВ Прва одговарајући на питање да ли долази до легализације паралелних институција на сјеверу Косова и Метохије, објаснио да је у питању стварање нових косовских институција којима управљају Срби.

„То је стварање нових косовских институција, али сегмента институција које би водили Срби. И ту престају паралелне институције. Ако кажу да је Србија регулисала школство, здравство и, ако кажу да имамо суд у Косовској Митровици и да имамо неке полицијске снаге на северу КиМ, одједном овим нашим предлогом – који мора да се реши кроз устав Косова, али, не заборавите, и кроз Устав Србије – српске институције постају косовске институције и њима управљају Срби”, објаснио је предсједник Србије.

Одустали смо, како је додао, од тога да ми регулишемо здравство у српској националној заједници, али, рекао је предсједник, уколико Срби могу сами да се организују и „ми по Резолуцији имамо право да помогнемо -ако нема довољно прихода или кадрова – практично је омогућено да делујемо на тој територији као да је потпуно под контролом Београда, а није”.

Упитан чему је усмјерена жива дипломатска активност Београда, Николић је одговорио да је циљ да „урадимо све што једна нормална држава треба и мора да уради да би довела до мира и благостања на делу своје територије”.

„Циљ је да добијемо датум за почетак преговора са ЕУ, а да због тога не морамо да се понизимо, ни да понизимо грађане, ни да одустанемо од суверенитета”, казао је Николић.

На питање шта значи изјава косовског премијера Хашима Тачија да неће наметати руководство сјеверу Косова и Метохије, Николић је рекао да претпоставља да се тиме „жели да Србија заборави да има Срба и јужно од Ибра и да се евентуално утиче на политичке лидере на северу да осете неку себичност и почну да решавају само своје проблеме”.

Он је рекао да се први пут не говори да је сјевер територија на којој треба улетјети силом и осигурати безбједност, владавину права и истјерати српске „паралелне” институције.

„Претпостављам, али још нисам добио никаквих доказа за то, они желе да оно што је Резолуцијом донето, пребаце само северно од Ибра, да ми заборавимо да тамо јужно од Ибра живи много више Срба и да евентуално добију подршку међу политичким вођама са севера који би можда могли да осете неку себичност и почну да решавају само свој проблем”, оцијенио је Николић.

Он је, међутим, поручио да на њему као предсједнику није да решава појединачно и парцијално и да дели, већ да „покуша да реши цео проблем Косова и Метохије”.



Оставите одговор