TИ БиХ: Не пропустити прилику за унапређење закона

Tранспаренси интернешнал Босне и Херцеговине (ТИ БиХ) подржава иницијативу Парламентарне скупштине БиХ за измјене Изборног закона, Закона о финансирању политичких партија БиХ, те Закона о сукобу интереса БиХ. Истовремено ТИ БиХ инситира на транспарентој и партиципативној процедури измјена ових суштински важних закона за јачање одговoрности и даљу демократизацију друштва, што подразумијева осигуравање учешца представника цивилног […]

четвртак, септембар 1, 2011 / 18:36

Tранспаренси интернешнал Босне и Херцеговине (ТИ БиХ) подржава иницијативу Парламентарне скупштине БиХ за измјене Изборног закона, Закона о финансирању политичких партија БиХ, те Закона о сукобу интереса БиХ.

Истовремено ТИ БиХ инситира на транспарентој и партиципативној процедури измјена ових суштински важних закона за јачање одговoрности и даљу демократизацију друштва, што подразумијева осигуравање учешца представника цивилног друштва и академске заједнице, уз организовање јавних расправа.

Истраживања и анализе ТИ БиХ, као и релевантних међународних инситуција, указивале су на чињеницу да постоји знатан простор за унапређење законског оквира и њихово усклађивање са међународним стандардима и добрим праксама, а све у циљу досљедније имплементације законских ријешења.

Када је у питању Закон о финасирању политичких партија, јачање транспарентости, пооштравање санкција и прецизније дефинисање начина припреме финансијских извјештаја су најважнији правци у којима би измјене требале да буду усмјерене. У том смислу и у дијелу Изборног закона који се односи на финансирање изборних кампања неопходно је прецизније дефинисати извјештавање и ревизију. Законом о спречавању сукоба интереса потребно је недвосмислено дефинисати ситуације које представљају сукоб интереса, како би се смањио простор за политичке утицаје на инситуције за имплементацију закона, као и омогућити грађанима и невладиним организацијама могућност да покрећу пријаве и буду странка у поступку.

ТИ БиХ ће са своје стране пружити допринос процесу измјена поменутих закона, на начин да ће ставити на располагање Интерресорној групи одговарајућа истраживања и анализе, као и властите приједлоге утемељене на међународним стандардима и најбољим праксама, те координирати учешће и праћење цијелог процеса од стране цивилног друштва, као што је била пракса у претходном периоду.

ТИ БиХ очекује да ће ова иницијатива бити само први корак у правцу даљих неопходних реформи антикорупционог законодавства и истовремено предлаже да у оквиру Паралемнтарне скупштине буде формирана стална Интерресорна група која ће имати искључиви задатак унапређење антикорупционих закона.



Оставите одговор