Сви најављују напредак са Ираном, али Француска није убијеђена

Трећег дана преговора Ирана и шест свјетских сила у Женеви, Француска је оценила да није сигурно да ће се постићи договор о иранском нуклеарног програму, а најављено је да ће се разговорима прикључити и шеф кинеске дипломатије Ванг Ји. „У овом тренутку, не могу да кажем да постоји икаква сигурност да можемо да закључимо преговоре”, […]

субота, новембар 9, 2013 / 11:15

Трећег дана преговора Ирана и шест свјетских сила у Женеви, Француска је оценила да није сигурно да ће се постићи договор о иранском нуклеарног програму, а најављено је да ће се разговорима прикључити и шеф кинеске дипломатије Ванг Ји.

„У овом тренутку, не могу да кажем да постоји икаква сигурност да можемо да закључимо преговоре”, рекао је министар спољних послова Француске Лоран Фабијус за радио Франс Интер, истичући да Француска не може да прихвати неповољан договор.

Разлози због којих је договор неизвјестан су, како је рекао Фабијус, то што Француска жели да Иран обустави рад реактора у Араку током преговора и питања која постоје у вези са иранским залихама уранијума обогаћеног до 20 одсто.

Француска је одувек имала чвршћи став према Ирану од већине свјетских сила, а ирански шеф дипломатије Мохамад Џавад Зариф оптужио је Париз да је непопустљивији од Вашингтона.

Фабијус је нагласио да сваки договор који би се постигао у Женеви мора да буде „озбиљан и уверљив”, истичући да је првобитни текст споразума постигао извјестан, али не довољан напредак.

Агенције су после првог дана преговора најавиле "значајан напредак" у преговорима са Ираном, а шест свјетских сила прихватиле су план Ирана да прекине неке од нуклеарних активности у замјену за одређене олакшице у вези са економским санкцијама.

Услиједила је реакција Израела који је ово оцијенио као "грешку историјских размјера", да би потом услиједило вијести како између Ирана и шесторке постоје значајна размимоилажења.

Иран је поручио западним силама да треба да размотре ублажавање санкција банкарском и нафтном сектору Техерана у оквиру прве фазе преговора и прије постизања евентуалног споразума.



Оставите одговор