Свети огањ сишао на Христов гроб у Јерусалиму

Хиљаде православних вјерника и ходочасника из цијелог света окупило се данас у Цркви Светог гроба у Јерусалиму да обиљеже долазак "Светог огња" са мјеста на коме је по хришћанском веровању Исус покопан. Многи вјерници носили су по 33 свијеће, које симболизују свако годину Исусовог живота. Свјеће су запаљене огњем из гробнице и дим је испунио […]

недеља, април 15, 2012 / 02:22

Хиљаде православних вјерника и ходочасника из цијелог света окупило се данас у Цркви Светог гроба у Јерусалиму да обиљеже долазак "Светог огња" са мјеста на коме је по хришћанском веровању Исус покопан.

Многи вјерници носили су по 33 свијеће, које симболизују свако годину Исусовог живота.

Свјеће су запаљене огњем из гробнице и дим је испунио цркву препуну ходочасника, који су носили крстове и мобилним телефонима фотографисали незабораван догађај.

Младићи су ударили у буњеве, а неколико ходоцасника је започело тучу, која је брзо заустављена.

Током церемоније јерусалимски патријарх Теофил трећи ушао је у Исусову гробницу с угашеним кандилом, које се чудом само запалило као порука вјерницима са небеса и тај огањ пренио на свијеће окупљених вјерника, а они даље својим ближњима и у своје храмове.

Како се огањ пали је добро чувана тајна.

Хиљаде израелских полицајаца и припадника војних снага бринуло се о реду и миру, покушавајући да усмјерава масу људи у цркву, подигнуту на мјесту где је Исус разапет, покопан и васкрснуо.

Међу вјерницима су били и Палестинци који су добили дозволу да уђу у Израел са Западне обале.

Ритуал "Светог огња" стар је најмање 1.200 година, подсјећа АП и наводи да се сматра ризичним због отвореног пламена који се преноси од руке до руке, јер црква има само један излаз, а возила хитне помоћи не могу да јој приђу.

Ове године ритуал је протекао без инцидената, јер су вјерници и свештенство брзо изашли из древне цркве да предају пламен људима који су чекали испред и у оближњим уским улицама.

За церемонију се заправо везује само један смртоносни инцидент забиљележен 1834. године, када су ходачасници у паници журили да изађу из богомоље, па је у стампеду погинуло неколико стотина људи.

Света недеља за православне хришћане у Светој земљи достигла је данас врхунац.

Церемонија "Светог огња" се одржава само тамо и претходи Васкрсу.

Тај хришћански празник у Израелу је јединствен на више начина, а церемонија на Велику суботу се сматра једном од најзначајних традиција која се тамо поштује.

blagodatni oganj silazak svetog ognja u jerusalimu vaskrs uskrs 2012 video



Оставите одговор