Страх од нове дужничке кризе која долази из ЕУ и САД

Све већа дужничка криза у Европи и нестабилност у САД могу означити почетак нове још продубљеније глобалне рецесије са несагледивим посљедицама по свјетску економију, што би се веома негативно одразило и на БиХ, тврди професор Економског факултета у Тузли Кадрија Хоџић. Хоџић страхује да ће крајња посљедица кризе у БиХ бити привредна укоченост и отварање […]

недеља, август 7, 2011 / 10:55

Све већа дужничка криза у Европи и нестабилност у САД могу означити почетак нове још продубљеније глобалне рецесије са несагледивим посљедицама по свјетску економију, што би се веома негативно одразило и на БиХ, тврди професор Економског факултета у Тузли Кадрија Хоџић.

Хоџић страхује да ће крајња посљедица кризе у БиХ бити привредна укоченост и отварање новог таласа стечаја, те продубљивање проблема незапослености и буџетског дефицита, преноси сарајевска штампа.

"Чак и да не дође до најцрњих сценарија, прве посљедице по БиХ означиће нови раст каматних стопа и пресушивање финансијских токова, успоравање потрошње и продубљивање проблема с буџетским дефицитом", сматра Хоџић.

Он наглашава да се БиХ може суочити и с даљим падом производње, те угрожавањем извоза.

Хоџић појашњава да су то проблеми с којима ће се суочити и друге земље у региону, али да у БиХ то може оставити знатно снажније посљедице због мање конкурентности домаћих компанија, већ израженог хроничног недостатка новца и проблема неликвидности која, према процјенама, већ премашује 20 милијарди КМ.

Професор на катедри финансија на Економском факултету у Сарајеву Џенан Џонлагић вјерује да, ипак, неће бити директног пресликавања криза у ЕУ и Америци на БиХ, јер банке које овдје дјелују нису укључене у ризичне трансакције на свјетском тржишту, али позива на опрез.

Он тврди да су штедише у БиХ сигурне, те да неће бити раста мјесечних рата кредита везаних за евро, као што је био случај са растом швајцарског франка.

Економски експерт Златко Хуртић истиче да се озбиљна криза у ЕУ мора негативно одразити и на БиХ, којој је Европа главно извозно тржиште.

"Долазе у питање све могућности добиЈања средстава везана за ЕУ, јер би могло доћи до буџетских уштеда. То ће свакако погодити и нас", оцјењује он.



Оставите одговор