Стевандић: Српска је фактор убрзања приступа БиХ у ЕУ

Предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић рекао је вечерас у Бечу да је Српска катализатор убрзања приступања ЕУ својим политичким, етичким и културолошким вриједностима и приступом, а не препрека.

среда, март 6, 2024 / 06:33

Стевандић је на свечаном пријему поводом 28. фебруара – Дана проглашења првог Устава Републике Српске да институције Републике Српске подржавају европски пут БиХ, те да би приступање ЕУ било вишеструко значајно за стабилност саме Европе и посебно балканског простора.

"Република Српска нема намјеру да уништи своју самобитност, уставни капацитет и демократско друштво, већ да инкорпорише у европску агенду. То јој омогућава и Устав БиХ, односно Дејтонски споразум који је јасно одредио да се одлуке не могу доносити без сагласности народа и ентитета у БиХ", рекао је Стевандић.

Представништво Републике Српске у Аустрији организовало је вечерас у Бечу свечани пријем поводом 28. фебруара – Дана проглашења првог Устава Републике Српске.

Шеф Представништва Републике Српске у Аустрији Младен Филиповић је нагласио значај обиљежавања датума важних за српски народ ван граница Српске, те истакао значај његовања идеја заједништва и сарадње међу многобројном српском заједницом у Аустрији.

Он је истакао да је проглашење Устава био визионарски потез тадашњег руководства и демократски израз воље српског народа да очува оно што је највредније, а то је слобода.

Он је нагласио да је важно да се вечерас из Беча пошаље порука заједништва, те да се поручи да ће се наставити са његовањем идентитета, традиције и културе Српске, уз подршку миру и стабилности.

Филиповић је захвалио присутнима што показују приврженост Републици Српској и подржавају њене институције.

"Аустрија је наш други дом, али ће наше огњиште увијек бити у Републици Српској и Србији. Тежња ка слободи је универзална и све нас спаја. Зато вас позивам да заједно чувамо слободу за коју су се наши преци борили. Његујмо нашу културу и духовност, уз уважавање свих других народа", рекао је Филиповић.

Филиповић је нагласио да ће, у сарадњи са институцијама Републике Српске, Представништво у Аустрији наставити да пружа подршку српским клубовима и удружењима у реализацији њихових програма, као и у контактима са локалним заједницама и институцијама у Републици Српској и Аустрији.

"Институције Републике Српске и Србије, наша црква, наши клубови и удружења, заједнички раде на очувању идентитета и културе српског народа, али истовремено и на успјешној интеграцији у аустријско друштво. Сарадња између Републике Српске и Аустрије је наш заједнички циљ, а досадашњи добри односи показују да постоји основа за унапређење сарадње у различитим областима", рекао је Филиповић.

Министар без портфеља задужен за координацију активности и мјера у области односа Србије са дијаспором Ђорђе Милићевић рекао је да је прије непуних мјесец дана, заједнички у Орашцу прослављен Дан државности Србије, дан када је подигнут Први српски устанак и донесен први српски Устав.

Он је подсјетио да су предсједници Србије и Српске Александар Вучић и Милорад Додик увели праксу заједничког обиљежавања важних датума и да вјерује да је свима јасно зашто је то важно и због чега се мора у томе истрајати.

"Срби и српске земље су увек били јаки само онолико колико су јединствени и сложни", рекао је Милићевић.

Током свечаног пријема Полицијски оркестар Министарства унутрашњих послова Републике Српске извео је дио свог богатог репертоара, међу којима су се нашле домаће и међународне музичке нумере, између осталог и Марш "Александар Први" и Марш "Милош Велики".

Пријем је одржан у сали "Албертхале" у Бечу, а окупио је представнике институција из Републике Српске и Србије, дипломатског кора, представнике Српске православне цркве, те руководство српских клубова и удружења у Аустрији, као и друге угледне званице.

Пријем је отворен интонирањем химни Републике Српске, Србије и Аустрије, које је извео Полицијски оркестар Министарства унутрашњих послова Српске.

Свечаности су присуствовали и амбасадор БиХ у Аустрији Синиша Бенцун, високи званичници Амбасаде Србије, те дипломатски представници из Русије, Бјелорусије, Чешке, Казахстана и Шпаније.

Раније у току дана, Филиповић и Стевандић посјетили су парламент Аустрије гдје су разговарали са Петром Штегером, послаником Слободарске партије и Марком Меркуријем, савјетником предсједавајућег парламентарног одбора за одбрану.



Оставите одговор