Шта журнал Вол Стрита каже о Евросојузу

Лидери Европске уније суочавају се са дилемом – како да се односе према видљивим знаковима ауторитарности у Турској и сачувају договор који је Европу спасао још већег мигрантског таласа, пише "Вол стрит џорнал" (ВСЏ).

субота, децембар 10, 2016 / 01:35

Лидери Европске уније суочавају се са дилемом – како да се односе према видљивим знаковима ауторитарности у Турској и сачувају договор који је Европу спасао још већег мигрантског таласа, пише "Вол стрит џорнал" (ВСЏ).

После масовног обрачуна Анкаре с наводним завереницима у неуспелом пучу, расте притисак на европске парламенте да заузму став, наводи лист и додаје да европски лидери разматрају увођење симболичних мера на самиту који ће се одржати у децембру.

Такав би поступак одложио сукоб с Турском за следећу годину, када се у неколико европских земаља одржавају избори у којима популистичке, антиимигрантске странке и оне које су противници ЕУ већ утичу на дискурс.

Последице пропалог пуча, у којем је погинуло 270 људи, јесу чистке у војсци, јавном сектору и политичкој опозицији у Турској. Према државној новинској агенцији, више од 36.000 људи је ухапшено, а њихове улоге у пропалом пучу још се истражују.

Као реакцију на те догађаје Европски парламент привремено је затражио замрзавање приступних преговора с Турском који трају целу деценију.

Министар спољних послова Холандије Берт Кундерс каже да ће замрзавање само формализовати статус кво. Разговори су, појашњава, ионако коматозни, без изгледа да се створи икакав напредак у новим подручјима у наредним месецима.

Упитана о могућности замрзавања преговора с Турском, немачка канцеларка Ангела Меркел одговорила је слично: неће бити отварања нових поглавља у скорије време.

Јавна подршка Турском приступању ЕУ је ниска и у Европи и у Турској. Последњих су месеци турски званичници и председник Реџеп Тајип Ердоган сугерисали да би Турска могла да напустии преговоре, најдуже од свих земаља с којима ЕУ преговара, преноси Телеграм.хр.

Без обзира на то, реакција Анкаре на могућност замрзавања преговора била је оштра. Ердоган је претио да ће напустити договор о мигрантима који је постигнут у марту.

Део тог договора било је и убрзавање преговора о чланству, заједно с милијардом долара помоћи и могућности путовања у ЕУ без визе за турске држављане. Осим новца, мало је тога остварено.

ВСЏ оцењује да пропадне ли овај споразум, могао би се поновити прошлогодишњи сценарио у којем је милион миграната дошло у ЕУ из Турске. Европски званичници упозоравају и да би замрзавање преговора с Турском прекинуло важне линије комуникације.

"Европи је потребна Турска. Не само због мигрантске кризе, већ и борбе против тероризма и сарадње око енергетике", констатује ВСЏ.

Неки стручњаци кажу да изјаве из Уније о томе како неће бити отварања нових преговора и не морају довести до најгорих последица.

"ЕУ не мора у потпуности да прекине преговоре. Неотварање поглавља је много блажа мера, која касније лако може постати строжа. Било би паметно заузети став који ће одговарати захтевима јавности и који ће изгледати добро на папиру", рекао је Стивен Блокманс, стручњак за спољну политику.

Реторика ће се због избора у Холандији, Немачкој и Француској у наредним месецима још пооштрити и сукоб са Ердоганом чини се неизбежним. Како би избегла мигрантски хаос и прекид сарадње на подручју безбедности, ЕУ би могла да покуша да створи нови стратешки однос с Турском, који би заменио преговоре о чланству.

Могао би бити понуђен побољшани царински споразум и стратешко партнерство на подручјима миграције, безбедности и енергетике.

"Време за то још није сазрело. Односи ће прво морати да се погоршају, како би могли да се побољшају", закључује Блокманс.



Оставите одговор