Шта ако се ебола почне преносити ваздухом?

Највећа страховања научника јесу да би вирус еболе могао да сасвим мутира и да се, умјесто путем тјелесне текућине, почне преносити ваздухом, као грипа, што би имало катастрофане посљедице. Мутација може да повећа опасност од инфекције вирусом. То може довести до раног избијања болести код инфициране особе или до тога да се болест другачије развија, […]

понедељак, септембар 15, 2014 / 11:26

Највећа страховања научника јесу да би вирус еболе могао да сасвим мутира и да се, умјесто путем тјелесне текућине, почне преносити ваздухом, као грипа, што би имало катастрофане посљедице.

Мутација може да повећа опасност од инфекције вирусом. То може довести до раног избијања болести код инфициране особе или до тога да се болест другачије развија, тако да код обољелих чешће долази до упале мозга.

Међународни истраживачки тим анализирао је генетски материјал 99 узорака вируса еболе.

Узорци потичу од 78 пацијената из Сиера Леонеа код којих су љекари од краја маја до средине јуна утврдили да су заражени еболом.

Стручњаци су након прегледа открили више од 300 генетских промјена?!

Само за вријеме епидемије, регистровано је 50 мутација. Дакле, вирус је на најбољем путу да се промијени – упозоравају инфектолози.

Неколико мутација довело је до промјене редосљеда аминокиселина у протеинима које призводи вирус.

У стручном часопису "Наука" пише да се такве промјене односе и на насљедни материјал, који је важан за дијагностификовање еболе.

Уколико ту дође до даљег мутирања вируса, то би у будућности могло отежати његово дијагностификовање.

Научници, ипак, наводе да, чак и ако вирус доживи велики степен мутације, то не значи одмах да ће се догодити најгоре.

Вирус који је познат по својој брзој мутацији јесте вирус грипе. Научници сваке године морају проналазити нове вакцине против грипе. Након годину дана вирус толико ојача да прошлогодишња вакцина више није дјелотворна.

На срећу, ебола је другачија, процењују научници и појашњавају да, у поређењу са грипом, вирус еболе мутира доста спорије. Разлог је тај што је његово генетски материјал другачији.

Међутим, вирус еболе још увијек се мијења тако брзо да је отпоран на лијекове и вакцине на којима стручњаци управо раде.

Љекари који се боре са вирусом еболе у дијеловима Африке који су захваћени овом смртоносмом заразом упозоравају на свакодневне проблеме који успоравају третман заражених.

Није проблем што вирус мутира, већ што недостају болеснички кревети, боља изолација заражених, као и искуство у борби са вирусом – појашњавају они.



Оставите одговор