Шкоти одједном виде да Би-би-си није њихова телевизија

Заговорници шкотске независности протестовали су због "необјективног извјештавања Би-Би-Сија", јер сматрају да ова медијска кућа ради у корист унитариста. Око 2.000 шкотских сепаратиста протестовало је на улицама Глазгова испред сједишта Би-Би-Сија због начина на који ова медијска кућа прати референдум о независности Шкотске, уз оцјену да се ради о пристрасном извјештавању. Заговорници независности Шкотске смтрају […]

понедељак, септембар 15, 2014 / 13:43

Заговорници шкотске независности протестовали су због "необјективног извјештавања Би-Би-Сија", јер сматрају да ова медијска кућа ради у корист унитариста.

Око 2.000 шкотских сепаратиста протестовало је на улицама Глазгова испред сједишта Би-Би-Сија због начина на који ова медијска кућа прати референдум о независности Шкотске, уз оцјену да се ради о пристрасном извјештавању.

Заговорници независности Шкотске смтрају да су финансијски притисци из Лондона и необјективно извјешавање довели до промјене расположења бирача неколико дана пред референдум.

Према најновијој анкети, опет воде они који желе наставак живота у оквиру Британије.

Лидер покрета за независност, шкотски премијер Алекс Салмонд такође је оптужио Би-Би-Си за некоректно праћење кампање.

Он је за "Сандеј хералд" рекао да цијени новинаре Би-Би-Сија, иако они "не схватају да су пристрасни".

Истовремено, Би-Би-Си тврди да је њихово праћење дебате о будућности Шкотске и Уједињеног Краљевства "уравнотежено и непристрасно".

По први пут се огласила и британска краљица Елизабета рекавши да Шкоти требају да "пажљиво размисле о томе како ће гласати".



0 КОМЕНТАРА

  1. Посљедице неће бити као у нашем случају јер су Енглези прагматичан народ, али ово свакако може да се опише једном реченицом: „Ко другоме јаму копа…“. Још јуче су се ругали и Совјетском савезу и несрећној Југославији, чијим распадима су помогли, данас то доживљавају на својој кожи.

    Какве год посљедице референдума буду, а ја желим да Шкоти кажу ДА, више ништа неће бити исто. И ако остану… неповјерење је достигло одређен ниво на којем више нема повратка, ма колико Енглези били мудри и промишљени. 50 % је за независност, Велс хоће своја права, Британија полако губи „бренд“ од којег је имала, и данас има, велику корист.

    Русија без Украјине можда јесте само регионална сила, али Енглска без Шкотске… такође иде у нижи ранг такмичења.

  2. Anja, nije valjda da podržavaš ove ljude:
    Ugledni britanski list “Scotsman” donosi tekst o stanju u Bosni i Hercegovini lidera Škotske nacionalne partije (SNP) u britanskom parlamentu Angusa Robertsona, u kojem se napominje da je cijeli svijet, a posebno Evropa “brzo zaboravili rat i Bosni i patnje koje su preživjeli ti ljudi”.
    Pitanje genocida u BiH se ne može opovrgnuti. To su priznali međunarodna zajednica i evropske zemlje, kao i svaki neutralni promatrač,
    Ne može se to dvoje porediti. Nema teorijske šanse da se može porediti zahtjev RS-a za nezavisnošću sa zahtjevom Škotske
    Poređenje s ovim dijelom svijeta je apsolutno neprihvatljivo i neutemeljeno. Iskreno govoreći, pogrešno je. Ja predstavljam političku partiju koja je građanski orijentirana, demokratska i postupna. Govorim kao predstavnik lidera naše partije, koji je po rođenju Englez, ali je njemačkog porijekla. I zato, kad smo mi u pitanju, najmanje je važna naša etnička pripadnost, a više to kojim putem da krenemo ka našoj budućnosti. Upravo iz svih tih razloga komparacija s ovdašnjim prilikama je naprosto besmislena

    „Nadam se da će i Škotska naredne godine formalno obilježiti genocid u Srebrenici. Time bi pomogli da se institucionaliziramo sjećanje na to šta se desilo u Srebrenici 1995. A tako bi privukli i pažnju svijeta i pokazali da se u Bosni nastavlja jedna velika histerija.

    Ccccc,
    Anja, Anja,
    ti njima želiš uspjeh, a njima će prvi korak biti da ustanove dan sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici.

  3. Што се мене лично тиче, само напријед. Независна Шкотска може да признаје шта жели. Оно што не може јесте да заустави друге на путу да не слиједе њихов примјер референдума.

    Слажем с са колегом да су наши случајеви неупоредиви. Они од Британије имају користи, да ли је она већа од штете… о томе је на њима да дискутују. Ми од БиХ имамо само несагледиву штету и што мање и краће је трпимо, свакако је боље.
    Осим тога, нама савршено одговара и свака децентрализација и оно што је Шкотска већ добила… означава правац кретања и понашања у времену у којем живимо.

  4. Anja,

    tvoja rečenica je: „Оно што не може јесте да заустави друге на путу да не слиједе њихов примјер референдума.“

    „слиједе њихов примјер референдума“

    A onda opet: „Парламентаризам код њега и мене није исти. Зна се каква је процедура тамо и овде и ко о чему и како одлучује.“

    Curo draga, kako ćeš slijediti ono što nije isto?

    Ja tebi samo rekoh da je odluku o škotskom referendumu donio državni parlament u Londonu, a ti meni objašnjavaš kako misliš da treba slijediti primjer nečega što „nije isto“.

    Ko da kokoš sliijedi primjer patke.

  5. Државни парламент у Лондону може и надлежан је да одлучује о томе. Парламентарна скупштина БиХ нема надлежност да одлучује о референдуму. Нигдје на свијету нема ИСТИХ примјера. Нема потребе да се тражи сагласност некога ко није надлежан и чија сагласност није потребна. Они који су имали ту потребу, сагласност су добили. Онима који је не требају, сагласност не треба да траже.

Оставите одговор