Српска: За три мјесеца у кафанама потрошено скоро 24 милиона КМ

У угоститељским објектима грађани РС су у прва три мјесеца ове године потрошили чак 23.760.000 марака. Толико новца вриједи тачно 28.765 просјечних плата, што је својеврстан феномен, јер и послодавци, и радници, и синдикалне организације већ годинама тврде да криза све више узима данак. Према подацима Републичког завода за статистику, највише новца потрошено је у […]

понедељак, јул 9, 2012 / 13:04

У угоститељским објектима грађани РС су у прва три мјесеца ове године потрошили чак 23.760.000 марака.

Толико новца вриједи тачно 28.765 просјечних плата, што је својеврстан феномен, јер и послодавци, и радници, и синдикалне организације већ годинама тврде да криза све више узима данак.

Према подацима Републичког завода за статистику, највише новца потрошено је у угоститељским објектима у марту, 8.764.000 марака. У јануару је конобарима, не рачунајући бакшиш, искеширано 8.098.000, а мјесец касније 6.898.000 КМ.

Штавише, статистика показује да је зарада угоститеља у првом кварталу ове године била већа него у истом периоду 2011. Али, њихов промет ће, традиционално, у наредних неколико мјесеци бити још већи, пошто је наступила сезона годишњих одмора, а тада бројни бх. држављани који раде у иностранству посјете своју земљу и "олакшају" новчанике.

Социолози питају грађане зашто оволико новца троше на луксуз. Тумаче да је у питању апсурдна ситуација, с обзиром на високу стопу сиромаштва.

"Поставља се питање одакле новац, односно на који начин се стиче. Тачно је и да је кафана за неке статусни симбол. Међутим, ја мислим да у животу прво треба обезбиједити егзистенцију. Отићи на нека мјеста да би ту били виђени – то је поприлично нездраво размишљање", оцјењује Биљана Милошевић, социолог из Источног Сарајева.

Није јасно ни Јовици Братићу, директору Занатско-предузетничке коморе РС, како је могуће да се оволике цифре троше за кафанским столом.

"Чудно живимо. Статистика и ситуација на терену су запањујући. Откуда средства не знам, али чињеница је да локали раде, тако да се много троши. Новац у кафани потроше они који имају редовна примања, а не туристи, јер, колико знам, нисмо нека туристичка дестинација. Ако погледате у ноћним баровима, ту су увијек исти људи, обично дјеца", наводи Братић.

Искуснији конобари, међутим, тврде да угоститељство данас није онакво какво је некада било. Раније се у кафићима трошило више, а сада се посјета угоститељским објектима, углавном, своди на маратонски дуго испијање кафе.

"Има, међутим, и оних који ће много новца потрошити на друштво. Појединци у клубовима за вече потроше и по неколико стотина марака, не зато што им се ‘срце отворило’, већ због тога што ће се причати како они не знају за кризу", каже један конобар из Бањалуке.

Гледајући на потрошњу у кафанама, рекло би се да кризе и нема. Али и те како је присутна. Зна то најбоље армија незапослених, али и они који званично примају најмање плате у РС, тек 549 марака, а то су – конобари.



Оставите одговор