Сјеча: Разријешен Надзорни одбор Шума РС

Влада Републике Српске разријешила је Надзорни одбор Јавног предузећа "Шуме РС" и данас ће именовати привремени Одбор, након чега ће расписати конкурс за избор новог надзорног органа у овом предузећу. Министар пољопривреде, водопривреде и шумарства Републике Српске Мирослав Миловановић рекао је да ће данас бити предложена имена седам чланова Привременог надзорног одбора у коме ће […]

петак, јун 22, 2012 / 14:42

Влада Републике Српске разријешила је Надзорни одбор Јавног предузећа "Шуме РС" и данас ће именовати привремени Одбор, након чега ће расписати конкурс за избор новог надзорног органа у овом предузећу.

Министар пољопривреде, водопривреде и шумарства Републике Српске Мирослав Миловановић рекао је да ће данас бити предложена имена седам чланова Привременог надзорног одбора у коме ће три члана бити из Јавног предузећа "Шуме РС“, а четири спољна.

Он је додао да Надзорни одбор није испоштовао обавезу да поднесе извјештај у року од 10 дана од претходне тематске сједнице Владе.

Влада је на данашњој посебној сједници од директора „Шума РС“ затражила и да разријеши дужности директоре шумских газдинстава Добој и Теслић.

Ресорно министарство је задужило „Шуме РС“ да почну процедуру и реорганизацију шумских газдинстава Дринић и Калиновик, што подразумијева формирање нових газдинстава Потоци и Трново, док ће захтјеви осталих општина за формирање шумских газдинстава додатно бити размотрени у погледу финансијског стања и са приједлозима изаћи до краја године.

Министар је рекао да је већина закључака са предметне тематске сједнице Владе урађена, а односе се на формирање централних стоваришта и обезбјеђење услова за оснивање нових шумских газдинстава, док је у току процедура потписивања уговора са предузећима која ће довозити сортименте са подручја сјече до централних стоваришта гдје ће се искључиво продавати.

Говорећи о снабдијевању финалних дрвопрерађивача, Миловановић је рекао да сва шумска газдинства која имају уговоре са њима, морају до 15. јула достићи план сјече и испоруке, што значи да се испорука мора обуставити свима, осим финалним дрвопрерађивачима како се не би угрожавало њихово финансијско пословање.

Он је за 20. јули најавио нову сједницу Владе на којој ће бити размотрен извјештај о сустизању плана и у складу са тим настављено са кадровским промјенама у ресору, нагласивши да до тог датума мора бити у примјени нови цјеновник производа који је данас разматран.

Коментаришући питање одговорности директора предузећа за уговорене количине које шумска газдинства нису могла испоштовати, Миловановић је рекао да су разлози за непоштивање уговора вишеструки, али да директор има пуну подршку Министарства да рјешава проблеме.

Он је рекао да је директор Шумског газдинства „Романија“ Соколац Рајко Булајић разријешен те дужности и да је распоређен у оквиру јавног предузећа „Шуме РС“ у складу са његовом стручном спремом.

Директор „Шума РС“ Срђан Љубојевић рекао је да ће предузеће своје обавезе извршити до половине јула и да ће уговори са дрвопрерађивачима добити анексе којима ће бити дефинисане обавезе јавног предузећа према купцима.

Он је додао да је управа предузећа прихватила обавезу да као средство обезбјеђења плаћања, осим банкарске гаранције и даље може да користи мјеницу, а прихваћена је сугестија Владе да се и полуфиналним прерађивачима омогући попуст од пет одсто за авансну уплату уз рок до завршетка шестомјесечног обрачуна како би се виђело да ли се том мјером може угрозити текућа ликвидност предузећа.

Говорећи о ненаплаћеним потраживањима, која са 31. децембром прошле године износе 59 милиона КМ, Љубојевић је рекао да ће управа предузећа доставити извјештаје ресорном министарству у којем ће се видјети кад су она настала и ко је за њих одговоран, на основу чега ће се покренути питање одговорности лица у предузећу која су до тога довела.

Према његовим ријечима, предузеће је доставило Влади и списак пријема радника, укључујући и пријем приправника, којих је од нове године запослено 75.
Он је навео да је предузеће успјело сервисирати неисплаћене плате и исплатити зараде из претходних мјесеци и да се запошљавање није одразило на текућу ликвидност.

„Када је у питању други круг запослених, ради се искључиво о производним радницима, а познато је да предузеће има вишак радне снаге. Ми данас имамо 4.200 радника, али њихова структура не одговара потребама предузећа“, рекао је Љубојевић.

Он је додао да је предузеће присиљено да држи један дио производне радне снаге која се, углавном, прима на одређено вријеме сезонски за радове у шуми, при чему је укупан број радника који су на тај начин били ангажовани износио 225.

Љубојевић је рекао да ће се вишак радника унутрашњим мјерама у периоду консолидације додатно обучити за стандардне послове и да ће се дио дјелатности проширити, док ће се немали дио вишка радне снаге ријешити пензионисањем.

„До тог момента било какво непроизводно запошљавање неће бити актуелно“, поручио је Љубојевић.

Он је рекао да ће нови цјеновник увести већи дијапазон производа у складу са дебљинским разредом и да је Влада подржала одлуку Управе предузећа да се извођачи радова не могу компензовати производима у одјељењима у којима изводе радове, да не би реметили хијерархију испоруке.

Секретар Удружења шумарства и прераде дрвета Лазо Шиник изразио је очекивање да ће се новим цјеновником у оквиру сваке класе зависно од средњег пречника утврдити цијене према дебљини, при чему је за седам одсто јефитинији најмањи пречник обловине и трупаца, док је највећи пречник за 10 одсто скупљи.

„Успјели смо да добијемо довољно гаранција, а и временске прилике иду на руку, да ће ‘Шуме РС’ успјети да за мјесец до два постигну уредно снабдијевање дрвопрерађивачких капацитета, посебно према редослиједу најприје финалних произвођача намјештаја, полуфиналних и осталих“, рекао је Шиник.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор