Сирија добија владу националног јединства

Међународни изасланик за Сирију Кофи Анан саопштио је синоћ да су представници пет чланица с правом вета у Савјету безбједности УН – САД, Кина, Русија, Енглеска и Француска – и изасланици држава из региона коме припада Сирија јуче постигли споразум у Женеви о формирању нове власти у Сирији, извјестиле су агенције. Женевским споразумом предвиђено је […]

недеља, јул 1, 2012 / 13:40

Међународни изасланик за Сирију Кофи Анан саопштио је синоћ да су представници пет чланица с правом вета у Савјету безбједности УН – САД, Кина, Русија, Енглеска и Француска – и изасланици држава из региона коме припада Сирија јуче постигли споразум у Женеви о формирању нове власти у Сирији, извјестиле су агенције.

Женевским споразумом предвиђено је формирање владе националног јединства у којој ће бити заступљени чланови садашње владе и опозиције, саопштио је Танјуг.

Осврћући се на ескалацију оружаних сукоба зараћених страна, која је довела Сирију на ивицу грађанског рата, међународни изасланик за Сирију Анан је признао да предстоји напоран рад да би дошло до реализације овог, де факто мировног плана.

Дословце је рекао: „На народу Сирије је да дође до политичког договора“, а при том нагласио да сиријска влада и опозиција морају сарађивати у циљу формирања заједничке, како је формулисао – транзиционе владе. Изразио је наду да ће нова влада остварити резултате који се од ње очекују за мање од годину дана.

После вишечасовне, жустре расправе Кофи Анан је синоћ, са олакшањем, саопштио да је споразум постигнут – барем у основним цртама. Учесници састанка у Женеви, рекао је, договорили су се да зараћене стране у Сирији заједнички формирају прелазну владу у којој неће унапред бити искључено учешће садашњег председника Башара ел Асада.

Политичка судбина Асада, наиме, представљала је главни камен спотицања између западних велесила и Русије. Непун час прије него што је споразум постигнут, састанак је пријетио да заврши неуспјехом. Према писању „Њујорк тајмса“, али и западних агенција, америчка државна секретарка Хилари Клинтон инсистирала је да Асад мора да сиђе с власти, рекавши да Русија и Кина треба да покажу Асаду шта треба да учини.

С друге стране, Москва је одбила да подржи захтјев да Асад оде с власти, сматрајући да нико „споља“ нема право да намеће политичко рјешење за Сирију. Тако се руски изасланик, замјеник министра спољних послова Генадиј Гатилов, већ био обратио представницима медија са саопштењем да експерти нису успјели да се сложе око нацрта завршног документа министарског сусрета. Дословце је рекао: „Западни партнери желе сами да одреде резултате политичког процеса у Сирији, иако је то ствар самих Сиријаца“.

Сучени са одлучним ставом Русије, САД су, ипак, одустале од захтјева да Асад буде искључен, надајући ће да тај уступак охрабрити Русију да изврши већи притисак на Сирију – у циљу што бржег окончања насиља за које опозиција тврди да је однијело више од 14.000 живота.



Оставите одговор