Шешељ највјероватније на привременој слободи

Хашки трибунал је затражио од Холандије и Србије да се вечерас до 18 сати изјасне о могућем привременом пуштању на слободу хашког оптуженика Војислава Шешеља. Трибунал је навео да је добио додатне повјерљиве информације које указују на погоршање Шешељевог здравственог стања, преноси Танјуг. С обзиром на нови развој догађаја, Трибунал разматра могућност привременог пуштања на […]

среда, новембар 5, 2014 / 14:45

Хашки трибунал је затражио од Холандије и Србије да се вечерас до 18 сати изјасне о могућем привременом пуштању на слободу хашког оптуженика Војислава Шешеља.

Трибунал је навео да је добио додатне повјерљиве информације које указују на погоршање Шешељевог здравственог стања, преноси Танјуг.

С обзиром на нови развој догађаја, Трибунал разматра могућност привременог пуштања на слободу Шешеља и зато је позвао Србију и Холандију да најкасније данас до 18 сати доставе своје мишљење.

Трибунал је од Владе Србије затражио и да потврди да ће бити у могућности да гарантује да оптужени неће ступати у контакт са свједоцима или жртвама и да ће се вратити под надзор Међународног суда у Хагу чим то наложи Судско вијеће.

Судско вијеће је недавно разматрало могућност да се Шешељ услед погоршања здравственог стања привремено пусти на слободу, али је због недостатка сарадње оптуженог прекинуло тај поступак, наведено је у саопштењу Хашког суда.

Међутим, пошто је Судско вијеће примило додатне информације које говоре да се здравствено стање оптуженог погоршало и с обзиром на тај развој догађаја и да би се избијегло најгоре, Судско вијеће разматра могућност да Шешеља привремено пусти на слободу како би му била указана њега у најбољем могућем окружењу, а да се притом осигура безбједност свједока и интегритет поступка, наводи се у саопштењу из Хага.

Лидер Српске радикалне странке оптужен је за злочине над Хрватима и Муслиманима у Хрватској, Војводини и БиХ 1991-93. У притвору Трибунала, Шешељ је од 24. фебруара 2003, када се добровољно предао.

Послије суђења које је, после једног неуспијешног покушаја и Шешељевог штрајка глађу, почело у јесен 2007, пресуда је требало да буде изречена 30. октобра прошле године, али је изрицање одложено након што је Трибунал усвојио Шешељев захтев за изузеће судије Фредерика Хархофа због пристрасности.

Од тада траје упознавање новог судије Мадаје Нијанга са предметом, које подразумјева читање цијелог списа и гледање видео-снимака појединих свједочења, будући да судија Нијанг није присуствовао суђењу.

У извјештају Генералној скупштини УН, предсједник Трибунала Теодор Мерон најавио је да ће упознавање судије Нијанга са предметом потрајати до "средине 2015", послије чега ће почети вјећање судија о пресуди Шешељу.

СРС најавила протест испред зграде Трибунала у Хагу

Српска радикална странка најавила је да ће у суботу, 8. новембра, организовати протест испред зграде Трибунала у Хагу, са кога ће затражити безусловно пуштање свог лидера Војислава Шешеља.

"Идемо да тражимо слободу за Шешеља, јер он само на слободи може да има адекватно лечење, пошто лечење у Хашком трибуналу, да не употребим неку тежу реч, није било адекватно", рекао је функционер СРС-а Зоран Красић за Танјуг.

Красић је, поводом захтјева Хашког трибунала који је од Холандије и Србије затражио да се изјасне о могућем привременом пуштању Шешеља, поновио да СРС и Шешељ никада нису тражили ништа од Владе Србије и да то неће ни сада.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор